آغاز عملیات اجرایی اَبربندر مکران از اوایل سال آینده

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از آغاز عملیات اجرایی اَبربندر مکران از اوایل سال آینده خبر داد و گفت: ظرفیت این بندر ۱۵۰ میلیون تن خواهد بود.

علی‌اکبر صفایی با بیان این‌که مباحث مربوط به اقتصاد دریا حدود 12 سال است که توسط رهبر معظم انقلاب مطرح شده است؛‌ اما آنچه که اقدام عملی صورت گرفت در دولت سیزدهم بود.

وی افزود: برنامه‌ریزی‌هایی برای شکل‌گیری اقتصاد دریامحور انجام شد. در حوزه اقتصاد دریامحور در بخش‌‌های مختلف از جمله حمل‌ونقل دریایی، بندری‌، گردشگری دریایی،‌ منابع زنده و غیرزنده و… انجام شده و بر اساس همین، دسته‌بندی‌ها عملیاتی شده است.

وی ادامه داد: در بخش‌ حمل‌ونقل دریایی و زیرساخت‌های مربوط به آن حدود 100 هزار میلیارد تومان پروژه تعریف شده و سال گذشته 18 هزار میلیارد تومان پروژه بندری و دریایی به بهره‌برداری رسیده و در اختیار مردم قرار گرفته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با یادآوری این‌که در بخش شناور اقدامات بزرگی صورت گرفته است،‌گفت: 33 فروند شناور برای دریای خزر یا خریداری شده یا در دست ساخت است. در جنوب نیز 6 فروند شناور بزرگ خریداری و ناوگان حمل‌ونقل دریایی الحاق شده است.

صفایی با تاکید بر این‌که بر نوسازی ناوگان دریایی با استفاده از ظرفیت‌های داخلی، افزود: در زمان حاضر حدود 100 فروند شناور توسط صنایع داخلی در دست ساخت است که برخی از این پروژه‌ها در سال 1402 و برخی سال 1403 به اتمام می‌رسد.

وی با اشاره به این‌که وزارت راه و شهرسازی برنامه بسیار خوبی برای نوار ساحلی تعریف کرده است،‌اظهار کرد: در این راستا در 27 نقطه در نوار ساحلی جمعیت‌سازی (شهرک‌سازی) و مباحث مربوط به پتروشمی و شهرک‌های کشاورزی برنامه‌ریزی شده است.

وی با یادآوری این‌که بندر گردشگری چمخاله تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد،‌ گفت: بندر ناخدا بندرعباس در دست ساخت است که اواخر امسال یا اوایل سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به این‌که فردا (سه‌شنبه) 6000 میلیارد تومان پروژه حمل‌ونقل دریایی استان خوزستان با حضور وزیر راه و شهرسازی به بهره‌برداری می‌رسد،‌ تصریح کرد: همه کارهای مربوط به ابربندر مکران انجام شده،‌ طرح جامع این بندر نیز در دست پیگیری است. ضمن این‌که دولت به زودی زمین این بندر را سازمان بنادر و دریانوردی واگذار می‌کند.

وی ادامه داد: امیدواریم اوایل سال آینده کلنگ اجرایی این ابربندر که می‌تواند تحول بزرگی در شرق ایران ایجاد کند به زمین زده می‌شود. به‌دنبال آن هستیم در فاز اول طی 2 سال موج‌شکن، لایروبی و اسکله نفتی برای صادرات فرآورده‌های نفتی را طی 3 سال بسازیم. ارزش این پروژه 1.5 تا 2 میلیارد دلار است که منابع داخلی سازمان بنادر و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی تامین خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که ظرفیت ابربندر مکران 150 میلیون تن خواهد بود، یادآور شد: در زمان حاضر ظرفیت بنادر کشور 290 میلیون تن است.

منبع: تسنیم

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.