وزارت امور خارجه اقدام آمریکا در جلوگیری از میزبانی ایران برای اجلاس سازمان بین‌المللی دریانوردی را محکوم کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، اقدام آمریکا در جلوگیری از میزبانی ایران برای اجلاس سالانه سازمان بین‌المللی دریانوردی را شدیداً محکوم کرد و گفت: سوءاستفاده سیاسی آمریکا از نهادهای فنی سازمان ملل حد و مرزی ندارد.


به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (جمعه) ۳۰ تیرماه اقدام آمریکا در جلوگیری از میزبانی جمهوری اسلامی ایران برای اجلاس سالانه سازمان بین‌المللی دریانوردی را شدیداً محکوم کرد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا از میزبانی ایران برای اجلاس سالانه سازمان بین‌المللی دریانوردی در اکتبر سال جاری جلوگیری کرده است.

در همین خصوص ناصر کنعانی با اشاره به اقدام خلاف عرف و موازین بین‌المللی آمریکا در سوءاستفاده از سازمان‌های بین‌المللی گفت: آمریکا بار دیگر ماهیت زورگویانه و استکباری خود را با ممانعت از برگزاری اجلاس سالانه روز جهانی دریانوردی در ایران نشان داد. این در حالی است که رویداد یاد شده از سوی سازمان بین‌المللی دریانوردی (آیمو) در لندن در سال ۱۳۹۴ به تصویب شورای آیمو رسیده و‌ توسط مجمع عمومی این سازمان وابسته به ملل متحد نیز تأیید شده بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: اقدام آمریکا که با همراهی انگلیس بود، ثابت کرد که سوءاستفاده سیاسی از نهادهای فنی و تخصصی ملل متحد، برای این کشور هیچ حد و مرزی ندارد، حتی اگر به کاهش اعتبار جهانی این سازمان‌ها منجر شود.

وی با اشاره به نادیده گرفتن آرای اکثریت سازمان بین‌المللی دریانوردی از سوی آمریکا افزود: این اقدام خلاف موازین بین‌المللی آمریکا، با مخالفت شدید بسیاری اعضای شورا مواجه شد که به پیشنهاد آن کشور رأی مخالف و یا ممتنع دادند و تأکید کردند که نادیده گرفتن مصوبات قبلی سازمان باعث بی‌اعتباری خود سازمان خواهد شد.

کنعانی افزود: متأسفانه دولت آمریکا با توسل به دروغ پردازی، اتهام زنی و بیان خلاف واقع، می‌خواهد سرپوشی بر اقدامات غیرقانونی و ناموجه خود فراهم سازد.

وی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای آیمو، همواره بر کنشگری فعال و مسؤولانه خود در عرصه دریانوردی بین‌المللی تأکید داشته و وفق تعهدات بین‌المللی عمل می‌کند.

 

بازنشر خبر: سی نیوز

منبع: https://www.farsnews.ir/news/14020430000309

لینک کوتاه: https://seanews.ir/49843

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.