ضرورت ایجاد مرکز آموزشی پیشرفته «تخصص‌های دریایی» در بنادر هرمزگان

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اشاره به اینکه موسسات رده بندی نقش مهمی در ارتقای کمی و کیفی تحقیقات دریایی دارند، خواستار راه اندازی یک مرکز آموزشی پیشرفته تخصص‌های دریایی در کنار یک مرکز تحقیقاتی در استان با مشارکت موسسات رده‌بندی شد.

به گزارش سی نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی، حسین عباس‌نژاد گفت: موسسات رده‌بندی برای ارتقای سطح آموزشی به ویژه در تخصص‌های ویژه مرتبط با سازمان بنادر می‌توانند با کمک دانشگاه‌ها در راستای ارتقا کمی و کیفی تحقیقات دریایی رسالت اصلی خود را ایفا کنند.

وی در نشستی با نمایندگان موسسات رده‌بندی کشتی‌ها اظهار کرد: با تدابیری که در سال‌های گذشته برای ایجاد موسسات رده‌بندی در ایران انجام شد و سازوکارهای امروزی، دو موسسه رده‌بندی در کشور فعال هستند.

عباس‌نژاد ادامه داد: با راه‌اندازی این دو موسسه رده بندی که دربالاترین استانداردهای جهانی فعالیت‌های خود را در پیش گرفته اند دردوره گذر از تحریم‌های ظالمانه آمریکا آسیب‌های کمتری متوجه صنعت حمل و نقل دریایی خواهدشد‌.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: آنچه مسلم است برای حفظ این جایگاه مطابق با کنوانسیونها نیاز است یک حرکتی تحولی جدیدی در این صنعت شکل بگیرد و لازمه به نتیجه رسیدن این مهم نیز قرار گرفتن بخش‌های مختلف در کنار یکدیگر با محوریت سازمان بنادر و شرکت‌های کشتیرانی معتبر و موسسه‌های رده‌بندی است.

عباس‌نژاد ابراز امیدواری کرد با پایه‌ریزی مجموعه‌ای از اقدامات خدماتی، ایمنی، حفاظتی، آموزشی و مطالعاتی می‌توان روزی که تحریم‌ها برداشته می‌شود، دنبال موسسات بین‌المللی خارجی نباشیم بلکه خودمان بازار هدف را راه‌اندازی کنیم؛ بنابراین لازم است که سازمان بنادر و دریانوردی در تفاهم‌نامه‌ دوجانبه ویا چندجانبه این مساله را درنظر بگیرند.

وی با اشاره به آمادگی سازمان بنادر برای در اختیار گذاشتن فضای آموزشی در راستای ارتقای مباحث فنی حوزه دریانوردی، تصریح کرد: موسسات رده‌بندی با توجه به ظرفیت‌ها و ارتباطات بین‌المللی خود یک فضای مناسبی برای ارتقای سطح آموزشی به ویژه در تخصص‌های ویژه که اختصاص به سازمان بنادر دارد، می‌توانند با کمک دانشگاه‌ها در راستای ارتقا کمی و کیفی تحقیقات دریایی رسالت اصلی خود را به درستی ایفا کنند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در این رابطه خواستار ایجاد یک مرکز آموزشی پیشرفته تخصص‌های دریایی در کنار یک مرکز تحقیقاتی در استان هرمزگان با مشارکت موسسات رده‌بندی شد.

مدیرعامل یکی از موسسه‌های رده‌بندی نیز در خصوص چگونگی فعالیت موسسات رده‌بندی محور با محوریت توسعه فعالیت‌های دیپلماسی منطقه‌ای گفت: موسسات رده‌بندی زمانی که توسط یک کشور تایید صلاحیت می‌شوند، تمام گواهینامه‌های فنی و قانونی، کیفی و رده‌بندی آنها که مجوز بهره‌برداری از انواع تجهیزات و خدمات است در آن کشور مورد اطمینان دولت‌ها و بهره‌برداران قرار می‌گیرد.

حسین صفری افزود: به همین منظور بحث دیپلماسی اقتصادی دریامحور از این جا شکل بگیرد که اگر موسسات رده‌بندی مورد حمایت قرار بگیرند که از سایر دولت‌ها تایید صلاحیت شوند، گواهینامه‌هایی که آنها صادر می‌کنند در سایر کشورها نیز اعتبار دارد و به راحتی می‌توان با گواهینامه موسسه‌های رده‌بندی ایرانی محصولات و خدمات دریایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، در سایر کشورها نیز مورد بهره‌برداری قرار بگیرد؛ بنابراین از این منظر می‌توان نقش اقتصاد دریامحور را با مشارکت موسسه‌های رده‌بندی را پررنگ کرد.

 

 

بازنشر خبر: سی نیوز

منبع: https://shahidrajaeeport.pmo.ir/fa/news/63334

لینک کوتاه: https://seanews.ir/49013

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.