نگاهی به چشم انداز روشن تعامل اقتصادی خوزستان و بنگلادش

 رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران روز شنبه در اتاق بازرگانی اهواز با مسئولان و فعالان اقتصادی خوزستان پیرامون تعامل هر چه بیشتر این کشور و استان خوزستان دیدار کرد و بر توسعه همکاری‌ها و چشم‌انداز روشن این تعاملات تاکید شد.

به گزارش سی نیوز به نقل از ایرنا، خوزستان با دارا بودن مرزهای آبی و زمینی و بنادر استراتژیکی همچون بندر امام (ره)، بندر آبادان، بندر ماهشهر، بندر خرمشهر و بندر شادگان ظرفیت بسیار مطلوبی در صادرات و واردات کشور ایفا می‌کند. این استان در تولیدات نفت، گاز و پتروشیمی، فولاد و تولید ناخالص کشور از جایگاه قابل توجهی برخوردار است. از سوی دیگر با توجه به این که استان خوزستان قطب نخست تولیدات کشاورزی در کشور محسوب می‌شود لذا ظرفیت‌های زیاد و متنوعی برای صادرات محصولات کشاورزی به دیگر کشورها دارد.

کشور بنگلادش نیز یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده به ویژه در زمینه پوشاک و از جمله صادر کنندگان پنبه جهان است که در این زمینه آماده همکاری با سرمایه گذاران ایرانی است. بر اساس آخرین آمارها، کشور بنگلادش جزو کشورهای با افزایش رشد اقتصادی اعلام شده است و با توجه به همجواری با کشور هند می‌تواند بستر خوبی برای توسعه روابط اقتصادی با ایران باشد.

از سوی دیگر ایران و بنگلادش عضو سازمان دی هشت هستند این سازمان متشکل از هشت کشور اسلامی شامل ایران، ترکیه، نیجریه، پاکستان، بنگلادش، اندونزی، مالزی و مصر است که در سال ۱۹۹۷ میلادی با هدف تقویت همکاری های اقتصادی میان کشورهای عضو تاسیس شد.

داد و ستد خوزستان با بنگلادش

نایب رییس اول اتاق بازرگانی اهواز هدف از فراهم کردن دیدار فعالان اقتصادی استان با رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران را توسعه روابط اقتصاد این استان با دیگر کشورها، علاوه بر کشورهای منطقه خواند.

شهلا عموری ضمن معرفی ظرفیت‌ها و فرصت‌های استان خوزستان گفت: با توجه به ظرفیت‌های استان، اتاق بازرگانی اهواز در نظر دارد زمینه ورود محصولات ایرانی به کشورهای مختلف و همچنین توسعه هرچه بیشتر تجارت خارجی با محوریت استان خوزستان را فراهم کند.

وی “کلینکر” سیمان را از اقلام صادراتی مهم به بنگلادش عنوان کرد که از سال ۱۳۹۹ تا سال ۱۴۰۱ عمده کالای صادراتی به این کشور بوده است.

نایب رییس اول اتاق بازرگانی اهواز ضمن تاکید بر تعامل با بنگلادش و نیازهای این کشور توضیح داد: خشکبار، زعفران و قیر از دیگر کالاهای صادراتی به بنگلادش است.

وی در ادامه به تولید استیل و صنایع فولادی به عنوان ۲ ظرفیت مهم صادراتی خوزستان اشاره کرد و گفت: در این زمینه برای سرمایه‌گذاری مشترک قصد داریم از ظرفیت منطقه آزاد اروند استفاده کنیم.

عموری همچنین به برنامه ریزی برای برگزاری یک نمایشگاه در بنگلادش به منظور تبادل هیات‌های تجاری از خوزستان و بالعکس تاکید کرد و گفت: تلاش می‌کنیم تا تفاهمنامه‌های موثری نیز با این کشور داشته باشیم.

نیازهای بنگلادش

رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش در ایران، نیز ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری این کشور، نیازهای بنگلادش در حوزه‌های مختلف و توانایی در صادرات اقلام تولیدی کشور را تشریح کرد.

به گفته “جولیا معین”، بنگلادش به محصولاتی همچون الیاف مصنوعی، آهن، مس، استیل، قیر، انواع کودهای شیمایی، ماشین آلات بخش کشاورزی، زعفران، پیاز، خشکبار و …. نیاز دارد و در حال حاضر نیز بخشی از کنف مورد نیاز صنایع نساجی خود را از بازار ایران تامین می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ایران و بنگلادش زمینه مطلوبی برای انجام سرمایه گذاری های مشترک را دارند بیان داشت: این سرمایه گذاری ها می تواند به رشد اقتصادی و همچنین افزایش سطح مبادلات تجاری بین ایران و بنگلادش منجر شود.

احداث شهرک شیمیایی در خوزستان و حضور سرمایه‌گذاران خارجی

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری خوزستان، نیز با اشاره به بخشی از ظرفیت‌های استان خوزستان، تبادل هیات های تجاری را عاملی مهم در رفع نیازهای هر ۲ کشور خواند و گفت: الیاف مصنوعی، در تولیدات کشور بنگلادش مصرف بالایی دارد که پتروشیمی‌های خوزستان می‌توانند در این زمینه با بنگلادش همکاری خوبی داشته باشند.

محمد راضی جلالی به دریافت مجوز احداث یک شهرک شیمیایی در ماهشهر اشاره کرد و گفت: این شهرک قرار است در مساحت بیش از یک هزار هکتار احداث شود که بستر خوبی برای حضور سرمایه‌گذاران بنگلادشی، به ویژه در زمینه ایجاد واحدهای پایین دست پتروشیمی است.

وی تاکید کرد: استان خوزستان آمادگی دارد تا بستر روابط متقابل را در راستای منافع هر ۲ کشور رقم بزند. امیدواریم خروجی اینگونه دیدارها منشا دستاوردهای خوبی برای تامین نیازهای کشور ایران با هزینه تمام شده کمتر و هم ظرفیت‌سازی برای صادرات باشد.

ظرفیت صادراتی خوزستان در الیاف مصنوعی

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خوزستان، اقتصاد کشور بنگلادش را پایه صنایع نساجی به ویژه پوشاک عنوان کرد که در این زمینه حدود ۴۵ میلیارد دلار صادرات داشته است.

حمیدرضا فلاح به ظرفیت قابل توجه استان در زمینه تولید الیاف مصنوعی اشاره کرد و خواستار اقدامات عملیاتی و رایزنی در این زمینه شد تا بتوان از ظرفیت ۲ کشور برای توسعه صنایع نساجی و الیاف مصنوعی بهره‌برداری شود.

وی تبادل اقتصادی، کسب تجربیات اقتصادی، جذب سرمایه‌گذار و گسترش صادرات و واردات بین بنگلادش و ایران به عنوان دو کشور مسلمان را بستر خوبی برای فعالیت های تجاری دانست.

ایجاد بازار مشترک میان ایران و بنگلادش

رئیس اتاق بازرگانی اهواز نیز بر ایجاد بازار مشترک میان ایران و بنگلادش تاکید کرد و از برنامه ریزی برای حضور فعالان اقتصادی استان در نمایشگاه های اقتصادی کشور بنگلادش به منظور افزایش سطح همکاری‌ها و اطلاع از توانمندی‌ها در حوزه صادرات و واردات دو کشور خبر داد.

محمد جواد امانی به میزان صادرات بنگلادش در اروپا و آمریکا در حوزه پوشاک و صنایع غذایی اشاره کرد و گفت: این کشور همچنین علاقمند است در زمینه واردات مس، “کلینکر” سیمان و زعفران با ایران همکاری نزدیک داشته باشد.

در ادامه این نشست شماری از فعالان اقتصادی استان ظرفیت‌ها و زمینه های فعالیت در هر دو کشور را معرفی کردند.

همچنین بنا شد پس از این نشست نتایج رایزنی‌های بیشتر تجار و بازرگانان هر دو کشور اعلام شود.

گفته می‌شود مجموع کل مبادلات تجاری خوزستان در سال گذشته ۱۷.۲ میلیارد دلار برآورد شد که معادل ۱۵.۵ درصد کل مبادلات کشور است. سهم استان از کل صادرات کشور در این‌مدت ۱۳.۵ درصد و در واردات ۱۶ درصد بوده است.

سال گذشته ۱۷.۵ میلیون تن کالا به ارزش ۶.۵ میلیارد دلار از خوزستان صادر شده است که نسبت به مدت مشابه پیش از آن از نظر وزنی هفت درصد و از نظر ارزشی تغییر نداشته است. واردات کالا به استان در این مدت نیز به میزان ۱۸ میلیون تن به ارزش ۱۰.۷ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه پیش از آن از نظر وزنی ۱۲ درصد کاهش و از نظر ارزشی پنج درصد رشد داشته است.

عمده کالاهای صادراتی از استان میلگرد، تجهیزات نیروگاهی، کلینگر، ریفورمیت، میتل، میوه و تره بار از شمال استان، هیدروکربن های سبک و سنگین، پلی وینیل کلراید، انواع پلیمرهای و پلی اتیلن های سبک و سنگین مانند پلی اتیلن و پروپیلن، ماهی، بیلت و اسلب، تیرآهن، کلروساید و سایر میعانات گازی بوده است.

 

بازنشر خبر: سی نیوز

منبع: https://www.irna.ir/news/85150158

لینک کوتاه: https://seanews.ir/48976

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.