سه بند از پیش‌نویس سیاست‌های کلی توسعه دریامحور تصویب شد

بندهایی از پیش‌نویس سیاست‌های کلی توسعه دریامحور در جلسه کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب و طرح «بانکداری مرکزی» نیز در کمیسیون اقتصادی، اداری مجمع بررسی شد.

به گزارش سی نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادر و دریانوردی؛ پیش‌نویس سیاست‌های کلی توسعه دریامحور در جلسه کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام، مطرح و بندهای دیگری از آن به تصویب رسید.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعیاد شعبانیه را تبریک گفت و از تلاش اعضای کمیسیون در تقویت پیش نویس سیاست های کلی دریامحور قدردانی کرد.

محمدباقر ذوالقدر نیز با تبریک میلاد امام حسین(ع)، امام سجاد(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) و گرامیداشت روزهای پاسدار و جانباز گفت: سیاست‌های کلی توسعه دریامحور در اولین جلسه صحن مجمع مطرح خواهد شد. با اخذ نظر اعضای کمیسیون زیربنایی و نیز پیشنهادهای دبیر شورای توسعه مکران و نمایندگان دستگاه‌ها، پیش نویس این سیاست‌ها تکمیل و تقویت شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: این پیشنهاد در پنج بند و پنج محور «اهمیت توسعه دریامحور»، «سیاستگذاری و مدیریت عمومی»، «ایجاد و تقویت زیرساخت‌ها»، «نقش موثر نیروها و امکانات بومی و محلی» و «همکارهای اقتصادی و روابط خارجی» و یک مقدمه، تنظیم شده است.

اعضای کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع با تاکید بر اینکه توسعه دریامحور شامل مناطق دریایی و سواحل، کرانه‌ها و پس کرانه‌ها و جزایر می‌شود، به بحث و تبادل نظر درباره بندهای این سیاست‌ها پرداختند.

براساس مذاکرات این جلسه، در بند یک «احیای نقش دریا، کرانه و پس کرانه به عنوان مهمترین پیشران و محور توسعه کشور با ایجاد قطب‌های اقتصادی در مناطق ساحلی و دریایی به گونه‌ای که طی ۱۰سال، افزایش ۱۰واحد درصد تولید ناخالص داخلی کشور در این مناطق شکل بگیرد.» مصوب شد.

اعضای کمیسیون برای بند دوم این سیاست‌ها، «سیاستگذاری یکپارچه و مدیریت واحد و کارآمد توسعه دریامحور، با قوانین و مقررات خاص برای تقسیم کار ملی با نقش دهی به استان‌های کشور به منظور بهره‌گیری موثر و بهینه از ظرفیت‌ها، منابع و ذخایر مناطق ساحلی و دریایی» را از تصویب گذراندند.

همچنین در بند سوم به «تدوین طرح جامع توسعه دریامحور با تاکید بر پهنه بندی دریا، کرانه و پس کرانه و تعیین سهم و جغرافیای جمعیت، تجارت، صنعت، کشاورزی و گردشگری، خصوصا در سواحل جنوب و بالاخص مکران حداکثر طی دو سال» مصوب شد.

در این جلسه همچنین علی اکبر احمدیان، حجت الاسلام والمسلمین انصاری، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی عراقی، محمد فروزنده، محمدرضا باهنر از اعضای مجمع، نماینده ویژه رئیس جمهور و دبیر شورای توسعه مکران، نمایندگانی از مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، سازمان بنادر و دریانوردی و همچنین جمعی از روسای کمیته های کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه حاضر بودند و نظرات خود را درباره مباحث مطرح شده، ارائه کردند و مقرر شد در جلسه آینده سایر بندهای این پیش نویس نهایی شود.

 

بازنشر خبر: سی نیوز

منبع: https://www.pmo.ir/fa/news/63225

لینک کوتاه: https://seanews.ir/48727

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.