طرح تاسیس شرکت کشتیرانی مشترک ایران و روسیه

در جلسه مشترک وزیر راه و شهرسازی کشورمان با دستیار رئیس جمهور روسیه و سه تن از استانداران این کشور راه اندازی شرکت کشتیرانی مشترک ایران و روسیه،گسترش تجارت و ترانزیت میان دو کشور،ارتباط ریلی روزانه در مرز قزاقستان، پروژه ایجاد هاب رودخانه ای در ٣ بندر روسیه و در مجموع گسترش روابط ایران و روسیه مطرح شد.

به گزارش سی نیوز به نقل از پایگاه خبری سازمان بنادر و دریانوردی، در پی سفر مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی به سن‌پترزبورگ روسیه، جلسه ای با دستیار رئیس جمهور روسیه و استانداران حوزه رود ولگا در راستای بررسی ظرفیت‌ها و امکانات حمل و نقل از مسیر ولگا و دریای خزر برگزار شد.

همچنین وزیر راه و شهرسازی با استانداران استان‌های سامارا، آستاراخان و چلیابینسک به دیدار و گفت‌وگو پرداخت.

راه اندازی هر چه سریعتر شرکت کشتیرانی مشترک
وزیر راه و شهرسازی با اشاره بر اهمیت اجرایی کردن ظرفیت های موجود در رابطه با روسیه بر راه اندازی هر چه سریعتر شرکت کشتیرانی مشترک تاکید کرد.

بذرپاش همچنین همکاری فنی شرکت‌های ایرانی برای لایروبی و نیز همکاری‌های هوایی بین هواپیمایی کشوری و شرکت‌های روسی را مطرح کرد و در بخش دیگری از سخنان خود تکمیل کریدورها و افزایش حجم تبادلات میان ایران و روسیه را عنوان و بر اجرایی شدن آن‌ها به جد تأکید کرد.

پروژه ایجاد هاب رودخانه ای در ٣ بندر روسیه
در این دیدار استاندار سامارا ضمن تشکر از وزیر راه و شهرسازی کشورمان و لویتین دستیار ویژه پوتین، پروژه ایجاد هاب رودخانه ای در ٣ بندر سیزران، تالیاتی و سامارا که مورد تأکید رییس جمهور روسیه است را به طرف ایرانی پیشنهاد داد.

به گفته استاندار سامارا این ۳بندر دارای عمق مناسب برای تردد کشتی بوده و شبکه گسترده ریل متصل به خود و ٣ فرودگاه را دارند، همچنین شبکه وسیع جاده ای متصل به کریدور شرق-غرب و شمال -جنوب را دارا هستند.

وی درخواست معرفی یک نماینده ملی از طرف ایران برای هماهنگی های فی مابین دو کشور را مطرح کرد.

روابط گسترده با ایران
در بخش دیگر این جلسه استاندار آستاراخان گفت: روابط ما با طرف ایرانی وسیع است و مبادله کالاهای ترانزیتی از طریق بندرآستاراخان وجود دارد. در حال حاضر ظرفیت ١٦میلیون تن انتقال کالا در این استان وجود دارد.

وی افزود: در بندر الیا منطقه ویژه بندری داریم که به یک قطب مهم اقتصادی بدل شده است و آماده ایم برای تجار و شرکت های ایرانی مزیت های مالیاتی و گمرکی در نظر بگیریم.

ارتباط ریلی روزانه در مرز قزاقستان
استاندار چلیابینسک نیز اظهار کرد: در این استان که در مجاورت مرز قزاقستان واقع شده است، یکی از بزرگترین خطوط ریلی را داریم و صاحب یک بندر خشک در خط شرقی کریدور شمال-جنوب هستیم که در حال حاضر از طریق اینچه برون ارتباط ریلی ماهانه داریم که میتوانیم آن را روزانه کنیم.

وی افزود: کانال ولگا به دریای خزر را لایروبی کردیم که تا پایان سال با عمق ٤.٥ متر، آماده خواهد شد.

استاندار چلیابینسک در پایان خواستار گسترش تجارت و ترانزیت با ایران شد.

 

بازنشر خبر: سی نیوز

منبع: https://www.pmo.ir/fa/news/63210

لینک کوتاه: https://seanews.ir/48654

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.