پیام دبیرکل آیمو به مناسبت روز جهانی دریانورد

دبیر‌کل سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) به سنت هرساله این سازمان در آستانه ۲۵ ژوئن (چهارم تیرماه)، روز جهانی دریانورد پیامی صادر کرد.

به گزارش سی نیوز به نقل از مانا؛ متن کامل پیام «کی‌تاک لیم» به شرح ذیل است:

یک بار دیگر، روز بین­‌المللی دریانورد را در ۲۵ ژوئن جشن می‌­گیریم. امسال ما سهم دریانوردان در ایمنی کشتی­‌ها و حفاظت از محیط زیست دریایی را برجسته می­‌کنیم.

هر روز، صد‌ها هزار نفر از دریانوردان شاغل بر روی کشتی‌­ها، نقش حیاتی در تجارت جهانی، حمل­‌ونقل بار و اطمینان از رسیدن ایمن مسافران به مقصد دارند.

از آنجایی‌که حوزه دریانوردی مستمراً در جهت سازگاری بیشتر با محیط زیست و پایداری کشتیرانی فعالیت می­‌کند، دریانوردان نقش مهم فزاینده­‌ای در کمک به حفظ بهروزی و سلامتی اقیانوس­ها و سیاره ما ایفا می­‌کنند.

هر روزه در دریا، دریانوردان با اجرای قواعد مربوط به زباله­‌ها، فاضلاب‌ها و جلوگیری از آلودگی هوا، به اجرای معاهدات مرتبط با محیط زیست سازمان بین­‌المللی دریانوردی کمک می­‌کنند.

امسال و در حالی‌که پنجاهمین سالگرد تصویب سند اصلی زیست محیطی سازمان بین‌­المللی دریانوردی، یعنی کنوانسیون مارپول را جشن می­‌گیریم؛ این امر موجب تجدید تعهد راسخ ما نسبت به حفظ محیط زیست می‌­باشد که خود، بیانگر ارتباط موضوع با نقش دریانوردان در این حوزه است.

از آنجایی­‌که صنعت کشتیرانی، حمایت خود را از تلاش­های جهانی برای مبارزه با تغییرات آب ­وهوایی، با حرکت به سمت کربن­‌زدایی، سرعت می‌­بخشد؛ گفتار و کردار دریانوردان برای حصول اطمینان از انتقال تدریجی به سمت آینده‌­ای عاری از کربن، سرنوشت‌­ساز است.

همه این­ها برای محافظت از اقیانوس­های ارزشمند ما است که خون حیات­‌بخش سیاره ما محسوب می‌­شود.

دریانوردان عزیز.

از شما دعوت می­‌کنیم، آنچه را که هنگام حضور در دریا می­‌بینید، تجهیزاتی را که برای حفاظت از محیط زیست می­‌بینید و آموزش­های ویژه‌­ای را که دریافت کرده­‌اید، در شبکه‌­های اجتماعی به اشتراک بگذارید و به ما نشان دهید و بگویید، چگونه از اقیانوس و سیاره ما محافظت می­‌کنید.

ما از همه دعوت می­‌کنیم، از هشتگ Oceans Worth Protecting‌# استفاده کنند.

چه خودتان دریانورد باشید و چه در حال ادای احترام به آن‌ها هستید، ما مشتاقانه منتظر دیدن عکس­ها و خواندن نظرات شما هستیم. اکنون تنها کلامی که برای من خطاب به شما باقی ماند، تبریک روز بین­‌المللی دریانورد در سال ۲۰۲۳ میلادی است.

شایان ذکر است؛ هر ساله و به مناسبت روز جهانی دریانورد مراسم­‌های متعددی در چهار گوشه جهان در گرامیداشت این روز برگزار می­‌شود.

 

بازنشر خبر: سی نیوز

منبع: https://mana.ir/fa/news/96086

لینک کوتاه: https://seanews.ir/48258

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.