آیا دلار به مسیر کاهشی بازخواهد گشت؟

به گزارش سی نیوز به نقل از دنیای اقتصاد، پس از افزایش قیمت شاخص ارزی در معاملات روز چهارشنبه ۱۶فروردین ماه روند نرخ این ارز در معاملات پایان هفته مجددا کاهشی شد و به سطوح قیمتی کانال پایین‌تر بازگشت. عده‌ای از تحلیلگران ارزی بر این‌باورند که نوسانات افزایشی دلار در روز چهارشنبه اصلاح نرخ شاخص ارزی بعد از روند کاهشی آغاز شده از روز‌های پایانی هفته دوم فروردین ماه بوده و هم اکنون ارز مذکور در حال بازگشت مجدد به مسیر کاهشی خود است.

همچنین این افراد افت نرخ‌های بیشتری را برای اسکناس آمریکایی در روز‌های آتی متصور می‌شوند. اما در این میان برخی دیگر از کارشناسان بازار بر این باورند که کریدور جدید نوسان نرخ دلار آزاد شکل گرفته و این کریدور را بازه قیمتی کانال‌های 50 و 51 هزار تومانی می‌دانند. در نهایت قیمت هر برگ دلار غیر‌رسمی در واپسین معاملات نقدی روز پنج‌شنبه 17 فروردین ماه با حدود هزار و 50 تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم 50 هزار و 350 تومان رسید. با افت نرخ دلار آزاد، نرخ قیمت سکه طلا نیز به تبع آن کاهش یافت و هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در کانال 31 میلیون تومانی به فروش رسید.

سیگنال توافق به بازار؟

در روز‌های پایانی هفته گذشته پس از انتشار بیانیه مشترک ایران و عربستان، روند نرخ ارز در بازار غیر‌رسمی مجددا کاهشی شد. از روز‌های انتهایی تعطیلات نوروزی روند کاهشی جدیدی در بازار غیر‌رسمی ارز تهران آغاز شد که در راستای این روند نرخ هر برگ دلار از کانال 54 هزار تومانی در روز دهم فروردین ماه به رقم 50 هزار و 500تومان در روز سه‌شنبه هفته گذشته رسید. با فرا رسیدن روز چهارشنبه و شروع معاملات بازار در این روز، روند نرخ ارز مذکور تغییر فاز داد و با یک کانال افزایش در سطوح قیمتی کانال 51 هزار تومانی معامله شد. بسیاری از کارشناسان ارزی روند افزایشی مذکور را فرآیند اصلاح نرخ بازار دانسته و بر این باورند که احتمال تداوم روند کاهشی پس از اتمام اصلاح وجود دارد.

اصلاح نرخ دلار بیش از یک روز به طول نینجامید و با شروع معاملات بازار روز پنج‌شنبه روند نرخ اسکناس آمریکایی مجددا کاهشی شد. برخی از کارشناسان سیاسی- اقتصادی بازار انتشار بیانیه مشترک میان ایران و عربستان را از جمله دلایل کاهشی شدن نرخ ارز در بازار روز‌های انتهای هفته می‌دانند. در نهایت قیمت هر برگ دلار غیر‌رسمی در واپسین معاملات روز پنج‌شنبه با حدود هزار و 50 تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم 50هزار و 350 تومان رسید. بر اساس فرمول محاسبه نرخ سکه طلا در معاملات بازار تهران، نرخ هر قطعه از این فلز گران‌بها برابر است با حاصل‌ضرب نرخ دلار غیر‌رسمی در بهای جهانی اونس طلا و ضریب تبدیل اونس به گرم سکه، در نتیجه با افت نرخ دلار آزاد در روز‌های اخیر، قیمت سکه طلا نیز دچار نوسانات کاهشی شد. در نهایت قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در پایان معاملات روز پنج‌شنبه با حدود 312 تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم 31میلیون و 788 هزار تومان رسید.

 

بازنشر گزارش: سی نیوز

منبع: https://donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3957130

لینک کوتاه: https://seanews.ir/45845

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.