بازدید اعضای فراکسیون اقتصادِ انرژی مجلس از منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره)

اعضای فراکسیون اقتصادِ انرژی مجلس امروز با حضور در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) به صورت میدانی و از نزدیک در جریان روند تخلیه و بارگیری انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی و همچنین ظرفیت‌ها و قابلیت های این بندر بزرگ تجاری قرار گرفتند.

به گزارش سی نیوز به نقل از مرین پرس، موضوع بررسی راهکارها برای تسریع در اجرای طرح توسعه بندر امام خمینی(ره) و احداث بندر بزرگ خلیج فارس یکی از اهم برنامه‌های سفر دو روزه هیأت رئیسه فراکسیون اقتصادِ انرژی مجلس به خوزستان بود.

همچنین این هیئت در جریان نشست مشترک با مدیرکل و اعضای شورای اداری این اداره کل بنادر ضمن ارائه گزارش عملکرد، چالش‌های پیش‌روی توسعه بنادر خوزستان را بررسی کردند تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود، نسبت به رفع آنها پیگیری‌های لازم در دستور کار قرار گیرد.

ترانزیت کالا از بنادر خوزستان ظرفیت اقتصادی مطلوبی در کشور به حساب می‌آید

حبیب آقاجاری نماینده مردم ماهشهر، هندیجان و امیدیه در حاشیه نشست فراکسیون اقتصاد انرژی مجلس شورای اسلامی در محل اداره کل بندر امام خمینی (ره) برگزار شد نیز بیان داشت: همجواری مجتمع بندری امام خمینی (ره) با منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، مزیت بسیار قابل توجه برای تحقق اقتصاد دریامحور و همچنین پیشبرد چشم اندازهای کشور در حوزه اقتصادِ انرژی است.

وی ادامه داد: مجموعه های بندری استان خوزستان در توسعه تجارت خارجی کشور نقش تاثیرگذاری دارند که باتوجه به توانمندی های موجود امکان افزایش سهم ایران در حمل کالاهای ترانزیتی را بیش از پیش فراهم می کند.

توسعه اقتصاد دریامحور به وضع قوانین کاربردی‌تری از سوی مجلس نیاز دارد

فریدون عباسی رییس فراکسیون اقتصاد انرژی مجلس نیز در در حاشیه این جلسه اظهار کرد: هدف از سفر اعضای این فراکسیون به استان خوزستان، شناخت بیشتر از مشکلات موجود در مسیر فعالیت های اقتصادی با محوریت حوزه انرژی است.

وی با بیان اینکه اقتصاد دریامحور یکی از موضوعاتی است که در حوزه حمل و نقل و انتقال انرژی نقش بسیار مهمی دارد گفت: روند تحقق اقتصاد دریامحور نیازمند تصمیم‌گیری های کاربردی و وضع قوانین مناسب است که در این زمینه اعضای این فراکسیون به صورت میدانی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و همچنین بندر امام‌خمینی (ره) حضور پیدا کردند.

نماینده مردم کازرون و کوه‌چنار تصریح کرد: این بازدیدها باعث شد تا درجریان ابعاد مختلفی از مشکلات قرار گیریم و با پیشنهاداتی که ارائه شد، قطعا مجلس شورای اسلامی در فرآیند تصمیم‌گیری برای بودجه سال آینده کشور و همچنین برنامه توسعه هفتم به موضوع اقتصاد دریامحور و همچنین تسهیل در شکوفایی اقتصادی منطقه با محوریت انرژی، توجه ویژه‌ای خواهد داشت.

به گفته این نماینده مجلس؛ در استان خوزستان، مجموعه‌های بندری مختلفی وجود دارد که زیرساخت‌های آنها باید با جدیت بیشتری در مسیر رشد اقتصادی کشور قرار گیرند.

عباسی تصریح کرد: در این رابطه، فراکسیون اقتصادِ انرژی مجلس شورای اسلامی مطالعات کارشناسی و اطلاعات شفافی را در اختیار دارد که با انجام همگرایی‌های لازم بین این اطلاعات و مشکلات شناسایی شده، برنامه مطلوبی برای توسعه منطقه در بخش بنادر و همچنین حوزه انرژی با محوریت پتروشیمی تدوین خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: کاهش نرخ بیکاری، ارتقاء زیرساخت‌ها و بهره وری در انجام امور تجاری بخصوص در زمینه اقتصاد دریامحور از جمله انتظاراتی است که فراکسیون اقتصادِ انرژی مجلس شورای اسلامی از تدوین برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته دارد.

گفتنی است، هیأت‌رئیسه فراکسیون اقتصادِ انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر دو روزه خود به خوزستان، پس از ماهشهر و بندر امام، در آبادان و اهواز حضور خواهند یافت.فریدون عباسی(رئیس)، سید مجتبی محفوظی(نایب‌رئیس‌اول)، روح‌الله متفکر آزاد(نایب‌رئیس دوم)، محمد کعب‌عمیر(دبیر اول)، سارا فلاحی(سخنگو)، احمد جباری(ناظر اول) و حبیب آقاجری(ناظر دوم) و محمد خطیب(رئیس دبیرخانه و مسئول هماهنگی سفرهای استانی)، اعضای هیأت‌رئیسه فراکسیون اقتصادِ انرژی مجلس شورای اسلامی هستند که به خوزستان سفر کرده‌اند.

 

بازنشر: سی نیوز

منبع: https://www.pmo.ir/fa/news/61705

لینک کوتاه: https://seanews.ir/43753

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.