رونمایی از ۱۰ محصول دانش بنیان حوزه صنعت دریایی

با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری از ۱۰ محصول دانش بنیان حوزه صنعت دریایی رونمایی شد.

به گزارش سی نیور به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با حضور در خانه نوآوری و فناوری ایران در نمایشگاه بین المللی از نمایشگاه توانمندی‌ها و محصولات دانش بنیان حوزه صنایع دریایی بازدید و ۱۰ محصول فناورانه ساخت ایران را رونمایی کرد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری روز یکشنبه 9 بهمن در حاشیه نمایشگاه ارائه توانمندی ها و محصولات دانش بنیان حوزه دریایی، این نمایشگاه را ارائه گزیده‌ای از دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در حوزه صنایع حمل و نقل دریایی دانست و گفت: حوزه اقتصاد دریا حوزه بسیار بزرگی است که متاسفانه در سال‌های قبل به آن توجه نشده است.

وی ادامه داد: در همه دنیا، اقتصادهای بزرگ، کنار دریا شکل می‌گیرند و موضوع حمل و نقل یکی از پر رونق‌ترین و پر بازارترین اقتصادهای جهان به شمار می‌رود.

دهقانی با بیان اینکه در کشور، توجه به اقتصاد دریایی اخیرا آغاز شده است، اظهار داشت: در پاسخ به این سوال که شرکت‌های دانش‌بنیان چند درصد از مسائل و نیازهای صنعت دریایی را مرتفع کرده‌اند، باید گفت ما هنوز فاصله زیادی داریم که بتوانیم عدد و رقم در این زمینه اعلام کنیم.

وی تأکید کرد: در این حوزه آنقدر فرصت اقتصادی، دانش‌بنیانی و نیاز بالا هست که حجم بزرگی از بازار شرکت‌ها را تشکیل می‌دهد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: با وجود تمام تلاش‌های شرکت‌های دانش بنیان برای رفع نیازها، هنوز نمی‌توان گفت که حل مشکلات به چند درصد رسیده است؛ چرا که نیازهای این حوزه گسترده است.

وی اظهار کرد: معاونت علمی در دوره جدید خود، برنامه جدی در همه حوزه‌های اقتصاد دریا به‌ویژه در حوزه حمل و نقل دریایی، دارد و امیدواریم در سال‌هایی که پیش رو داریم، شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه رونق بیشتری بیابند.

دهقانی با تاکید بر اینکه معاونت علمی حدود ۴۰ ابزار حمایتی و قانونگذاری برای توسعه این حوزه تعریف کرده است، گفت: نمونه آن حمایت از تولید بار اول است و شرکت‌ها می‌توانند با تولید این نوع محصولات، بدون انجام بوروکراسی‌ها و برگزاری مناقصات، با کارگروه تولید بار اول، قرارداد منعقد کنند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریس‌جمهوری ادامه داد: علاوه بر آن همه محصولاتی که در کشور تولید شده و دارای تضمین خرید باشند، از سوی معاونت علمی تامین سرمایه در گردش و حمایت خواهند داشت.

وی افزود: همچنین فناوری‌های مورد نیاز کشور که تولید شده و ترند روز دنیا نیز باشند، از حمایت‌های معاونت علمی برخوردار خواهند شد.

ابزارهای حمایتی و قانونگذار برای توسعه حوزه دریایی

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور خاطر نشان کرد: معاونت علمی حدود ۴۰ ابزار حمایتی و قانونگذاری برای توسعه این حوزه تعریف کرده است؛ تولید بار اول توسط دانش بنیان ها نمونه این حمایت ها است که بدون انجام بروکراسی‌ها و برگزاری مناقصات با کارگروه تولید بار اول، قرار داد منعقد می شود.

وی با بیان اینکه اگر فناوری‌های مورد نیاز کشور که ترند روز دنیا نیز باشد، تولید شود از حمایت‌های معاونت علمی برخوردار خواهد شد، افزود: همه محصولاتی که در کشور تولید و دارای تضمین خرید باشد، از سوی معاونت علمی تامین سرمایه در گردش و حمایت خواهد داشت. همچنین امیدواریم تا پایان سال تعداد شرکتهای دانش بنیان به ۹ هزار برسد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان اظهار کرد: معاونت علمی در دوره جدید خود، برنامه جدی در همه حوزه‌های اقتصاد دریا به‌ویژه در حوزه حمل و نقل دریایی، دارد و امیدواریم در سال‌هایی که پیش رو داریم، شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه رونق بیشتری بیابند.

دهقانی با بیان اینکه تاسیس شرکت دانش بنیان طی ۶ ماه اتفاق نمی افتد، گفت: تولید داخل امن تر است از این رو باید مجموعه های دانش بنیانی مورد حمایت قرار بگیرند تا از خروج ارز از کشور جلوگیری شود.

وی گفت: ما باید تلاش کنیم تا محصولات تولیدی از نظر کیفیت و استانداردها در حدی باشند که مدیران و مسئولانی که نسبت به خرید محصول خارجی اقدام می‌کنند، رغبتی به محصول خارجی نداشته باشند.

دهقانی: نیاز است تا با قانونگذاری صحیح و جلوگیری از سو استفاده از بازار داخلی، مانع ورود محصولاتی شویم که به صورت کیفی و استاندارد در کشور تولید می‌شود.

در این مراسم روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری از این محصولات بازدید کرد و با مدیران عامل به گفتگو پرداخت:

* نشانگر رسوب

* حسگر اندازه‌گیری تیرگی آب که یک ابزار مناسب برای پایش پیوسته فرآیندهای آزمایشگاهی در محیط های آبی کاربرد دارد.

* سیستم شناسایی خودکار ساحلی

از اصلی‌ترین سیستم‌های مورد نیاز در تمام بنادر کشور است که افزایش ایمنی و جلوگیری از برخورد و تصادم کشتی‌ها در دریا را به دنبال دارد، ضمن آنکه موجب تسهیل مدیریت ترافیک بنادر و ناوبری می‌شود.

* خدمات آنلاین حمل و نقل دریایی

این سامانه، خدمات حمل و نقل آنلاین کشتیرانی را اجرایی می‌کند.

* باز طراحی و تغییر نسبت گیربکس دریایی ZF با توان ورودی ۱۶۸۰ کیلو وات و دور ۲۱۰۰rpm

* زیر سطحی دو منظوره

این زیر سطحی به منظور بازرسی و نظارت خطوط لوله انتقال نفت، گاز و اینترنت برای عمق ۴۰ متر ساخته شده است و از قابلیت مانیتورینگ از سطح آب برخوردار است.

* ربات کاوشگر آرتمیس

با ۴ موتور پیشران و ۶ درجه آزادی است و مجهز به هوش مصنوعی برای مسیریابی و تشخیص اجسام است.

* طراحی و تولید سیستم بادشونده نجات غریق

برای کاربردهای نجات غریق گروهی و فردی ‌کاربرد دارد.

* سامانه مانیتورینگ بویه

برای سنجش بویه‌ها کاربرد دارد، ضمن آنکه قادر به شتاب‌سنجی بویه‌ها و مجهز به جی‌پی‌اس است.

* سامانه هوشمند و یکپارچه واکنش‌ اضطراری دریا

این سامانه برای نجات دریایی و بازیافت کشتی‌ها کاربرد دارد. دریافت اطلاعات از AIS، گزارش خودکار از SAR، تخمین زمان و موقعیت رسیدن به مقصد از دیگر قابلیت‌های این سامانه به شمار می‌رود.

 

رویداد تخصصی

بازنشر: سی نیوز

منبع خبر و عکس‌ها: معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری

لینک منبع خبر: isti.ir/Z1Jv

لینک کوتاه: https://seanews.ir/43141

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.