امضای تفاهم‌نامه همکاری نداجا با سازمان پدافند غیرعامل

 فرمانده نیروی دریایی ارتش از امضای تفاهم‌نامه همکاری نداجا با سازمان پدافند غیرعامل خبر داد.

به گزارش سی نیوز به نقل از ایرنا، امیر دریادار «شهرام ایرانی» در همایش پدافند غیرعامل، ضمن اعلام خبر فوق، اظهار داشت: جایگاه پدافند غیرعامل برای همه مشخص و جا افتاده است. اما، مانند دریا در مجموعه دولتی ما هنوز متناسب با سطح لازم به آن پرداخته نشده است. شاید علت این بوده که عمده ما نظامی‌ها در صحنه قرار گرفتیم و با درک از آن، بیشتر به آن نگاه کردیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: امیر دریادار معنوی فرمانده وقت ناوشکن سبلان با شماره ۷۳ در دفاع مقدس توانست پس از مورد اصابت قرار گرفتن توسط دشمن با استفاده از دانش پدافند غیرعامل آن را نجات داده و به سلامت به ساحل برساند تا پس از آن، وارد مراحل بازسازی خود شود. ناوشکن سبلان امروز به عنوان خار چشم دشمنان در دریاها حضور پیدا می‌کند و در اقیانوس آرام پرچم نظام مقدس ما را به اهتزار در می‌آورد.

امیر ایرانی ارتش گفت: این یکی از تجربیاتی است که در هشت سال دفاع مقدس عزیزان همرزم و پیشکسوت ما توانستند در دریا با نگاه به حوزه پدافند غیرعامل به منصه ظهور برسانند و توانستند با استفاده از این ظرفیت، یک ظرفیت بزرگتری را به میدان بیاورند. اهمیت پدافند غیرعامل اینجا اهمیت خود را به طور کامل نشان می‌دهد.

اهمیت ویژه پدافند غیرعامل در زیر دریا

وی ادامه داد: ما در دریا، در حوزه پدافند غیرعامل قادر به رعایت همه اصول پدافند غیرعامل نیستیم، به همین دلیل، به سوی زیردریایی‌ها حرکت کرده‌اند و کشورها با پدافند غیرعامل در حوزه دریا به زیر دریا توجه ویژه‌ای داشتند که امروز ما نیز این توجه را داریم، اما نمی‌شود از سطح دریا غافل ماند. این را هم فرمانده معظم کل قوا در یک فرمان با عنوان «مصونیت‌سازی برای یگان‌های شناور» ابلاغ کردند و ما هم به طور جدی آن را پیگیری می‌کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه این مشکل فقط برای ما نیست، بلکه سایر کشورها نیز با چنین مشکلی مواجه هستند، تصریح کرد: علت این است که در دل اقیانوس، کوه یا جزیره‌ای وجود ندارد تا او بتواند خود را پشت آن پنهان کند و باید رو در رو بایستد. اما، می‌توانند از ظرفیت پدافند غیرعامل که امروز دانش‌بنیان‌ها در حال کار بر روی آن هستند، استفاده کنند، این ظرفیت در سواحل ما بتواند استفاده شود.

وی افزود: توانستیم با سازمان پدافند غیرعامل یک تفاهم‌نامه در حوزه پدافند غیرعامل منعقد کنیم تا این موضوع در نیروی دریایی جریان پیدا کند. امیدوارم دو حوزه دریا و پدافند غیرعامل که در کشور مغفول مانده به جایگاه واقعی خود برسد و دغدغه فرمانده کل قوا در این حوزه از بین برود. این کار به دست همه شما متخصصان عزیز قابل انجام است و به همت شما در این حوزه نیز مانند سایر حوزه‌ها که امروز پرچمدار هستیم به سرعت در حوزه پدافند غیرعامل نیز به آن دست پیدا کنیم.

امروز دشمن با همه ظرفیت‌های خود وارد صحنه شده است

امیر ایرانی تأکید کرد: امروز دشمن با استفاده از همه ظرفیت‌های خود وارد صحنه شده است، قطعاً ما هم باید از همه ظرفیت‌های خود حداکثر استفاده را انجام دهیم. در این میان، هیچ کس نمی‌تواند ظرفیت پدافند غیرعامل را نادیده بگیرد و به آن بی‌توجهی کند.

وی افزود: امیدواریم در حوزه دریا نیز گام‌های بزرگتری را برداریم و با نگاه ویژه‌ای که به سمت سواحل مکران اتفاق خواهد افتاد، این سواحل بتواند به عنوان دروازه ورودی اقتصادی نظام جمهوری اسلامی ایران، نقش خود را در کمال امنیت ایفا کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.