برنامه آزمایشی ترانزیت دریایی- ریلی بین ایران و قزاقستان اعلام شد

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با اعلام آغاز فعالیت‌های بندری مشترک ایران و قزاقستان در بندر شهید رجایی، از اجرای آزمایشی ترانزیت دریایی- ریلی بین ۲ کشور تا آغاز سال نو میلادی خبر داد.

به گزارش سی نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، حسین عباس‌نژاد با اشاره به بازدید روز سه‌شنبه ۱۰ آبان معاون نخست‌وزیر و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان از بندر شهید رجایی، اظهار داشت: پس از شرایط پیش آمده برای روسیه و اوکراین یکی از موضوعات مهم و مورد توجه در بخش ترانزیت برای کشورهای حوزه CIS و آسیای میانه، استفاده از کریدور شمال- جنوب و جایگاه ویژه ایران برای صادرات و واردات کالا است.

وی ادامه داد: قزاقستان یکی از کشورهایی است که به صورت جدی این موضوع را دنبال می‌کند و معاون نخست وزیر قزاقستان در بازدید اخیر خود از بندر شهید رجایی برای فعالیت ترانزیتی در این بندر اعلام آمادگی کرد.

وی با تاکید بر اینکه کشور ما با توجه به شرایط ویژه‌ای که دارد باید حجم مبادلات کالا در حوزه ترانزیت را افزایش دهد، گفت: فعالیت‌های سرمایه‌ای مشترک به منظور توسعه ترانزیت با سرمایه‌گذاری خارجی یکی از مواردی است که در دستورکار قرار دارد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان به درخواست معاون نخست وزیر قزاقستان برای فعالیت‌های پشتیبانی اعم از نگهداری، انبارداری، آماده‌سازی، صادرات، واردات و سایر موضوعات، در این بندر اشاره کرد و گفت: قزاقستان علاقمند است فعالیت‌های ترانزیتی خود را در بخش کانتینرهای یخچالی شامل گوشت و سایر محصولات دامی، غلات و آرد و سایر کالاهای فله از طریق بندرعباس مدنظر قرار دهد.

عباس‌نژاد عنوان کرد: یکی از موضوعات بسیار مهم برای کشورهای حوزه CIS استفاده از ریل است تا بتوانند کالا را از شمال به جنوب ایران منتقل کنند و از آنجا به کشورهای جنوبی صادرات داشته باشند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از تشکیل کمیته فنی بین ۲ کشور طی ۲ ماه آینده خبر داد و اظهار داشت: در این کمیته، سازوکار و نیازمندی‌ها به منظور تحقق این سرمایه‌گذاری مشترک در دستورکار قرار خواهد گرفت و بحث استفاده از ریل در حوزه کانتینر به منظور انتقال بار از شمال ایران به بندر شهیدرجایی مدنظر قرار دارد.

عباس‌نژاد افزود: همچنین تشکیل کارگروه مشترک به منظور بررسی استفاده از ریل به منظور انتقال کانتینر از شمال به جنوب ایران در دستورکار قرار گرفت و تصمیم بر این شد تا در گام نخست به صورت آزمایشی و محدود شاهد جابجایی کانتینر در این مسیر باشیم و در صورت نتیجه بخش بودن، اقدامات بعدی را انجام دهیم.

وی به ارتباط نزدیک ایران و قزاقستان در حوزه اقتصادی اشاره و بیان کرد: نخست وزیر قزاقستان همزمان با آغاز سال نو میلادی به ایران می‌آید و مسئولان این کشور علاقمند هستند همزمان با این حضور شاهد آغاز فعالیت مشترک اقتصادی ایران و قزاقستان در بندر شهیدرجایی باشند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان با بیان اینکه قزاقستان در خشکی محصور است و به دریا دسترسی ندارد، خاطرنشان کرد: ایران یک مسیر مناسب انتقال کالا برای قزاقستان، کشورهای حوزه CIS و آسیای میانه است که با کمترین هزینه و بیشترین سرعت جهت صادرات و واردات در کریدور شمال جنوب همراه خواهد بود.

“سریک ژومان گارین”، معاون نخست‌وزیر و وزیر تجارت و همگرایی قزاقستان ۱۰ آبان ماه در راس یک هیات از مقامات دولتی و نمایندگان بخش خصوصی این کشور از ظرفیت‌های ترانزیت و لجستیک با هدف بررسی امکان سرمایه‌گذاری در پایانه‌های بندر شهید رجایی بازدید کرد.

روز شنبه ۱۴ آبان ماه نیز یک هیات ۲۶ نفره متشکل از تجار و نمایندگان شرکت‌های حمل و نقل لجستیک روسی با حضور در بندرشهید رجایی از مزیتها و فرصت‌های سرمایه گذاری در بزرگترین بندر تجاری کشور آشنا شدند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.