خط آبی آبادان-سیبه بصره عراق راه اندزای می شود

به گزارش سی نیوز به نقل از مارین‌ پرس، مهدی صفری در حاشیه بازدید از اروندرود به منظور راه‌اندازی خط آبی آبادان-سیبه بصره عراق در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از بندر آبادان و بنادر عراقی به طور حضوری بازدید شد که برای حضور در بنادر عراقی تقریباً با کشتی‌های تندرو ۷ دقیقه طول کشید تا برسیم یعنی زمان، زمان بسیار خوب و مناسبی است.

وی با اشاره به اینکه به سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در بصره عراق هم گفته شده تا هفته آینده یک جلسه‌ای در عراق برگزار شود، افزود: سوخت‌ها و تعرفه‌های سوختی که ایران برای انواع کشتی‌ها و قایق‌ها ارائه می‌دهد، قابل رقابت است.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه عنوان کرد: با بخش خصوصی رایزنی شده تا هفته آینده خط آبی آبادان- سیبه بصره عراق با کشتی‌های کوچک و قایق و سپس با کشتی‌های بزرگ راه اندازی بشود.

صفری در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا مطالبه فعالان اقتصادی و گردشگری برای راه‌اندازی نمایندگی وزارت امور خارجه در منطقه آزاد اروند محقق می‌شود، گفت: برنامه‌هایی در این زمینه وجود دارد اما باید یک توافقنامه‌ای با استانداری خوزستان امضا شود.

وی ادامه داد: دیروز در جلسه‌ای که با استاندار خوزستان داشتیم، تاکید شده پس از به امضا رسیدن این توافقنامه اهواز باید یکسری امکاناتی را به منطقه آزاد اروند بدهد تا بعد از وزارت امور خارجه نماینده خود را به منطقه آزاد اروند ارسال کند.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه توضیح داد: راه اندازی نمایندگی وزارت امور خارجه در منطقه آزاد اروند بسیار می‌تواند مفید باشد به ویژه آنکه تردد زیاد است؛ اگر بخواهند به عراق بروند و عراقی‌ها بخواهند به تهران بیایند باید اول مدارکشان به تأیید برسد که برای این کار حدود ۶ میلیون تومان باید هزینه شود ولی در منطقه آزاد اروند با مبلغ کمی مدارک به تأیید می‌رسد.

صفری از برداشته شدن روادید میان ایران و عراق خبر داد و افزود: برای تجار و بازرگانان نیز ضرورت ندارد که مدارک آنها برای تأیید به مرکز استان خوزستان ارجاع داده شود بلکه می‌توان در منطقه آزاد اروند آنها را تأیید کرد.

وی در خصوص راه آهن شلمچه-بصره توضیح داد: از سوی ایران کارهای لازم از جاهای ضروری آغاز شده و مذاکراتی را با وزیر راه و شهرسازی خواهیم داشت تا با تملک املاکی که باید در طرف عراقی داشته باشیم، این پروژه زودتر به اتمام برسد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.