علاقه‌مندی کشور عمان به تجارت در منطقه جاسک

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در هرمزگان گفت: تلاش می‌کنیم حجم تجارت دریابُرد بین ایران و عمان که بخشی از آن از طریق بندر جاسک انجام می‌شود، بیش از پیش ارتقا یابد.

به گزارش سی نیوز به نقل از ایسنا، علی‌اکبر صفایی در حاشیه بازدید از طرح‌های کوه مبارک بندر جاسک به برنامه‌های توسعه سازمان بنادر در بندر جاسک اشاره کرد و گفت: بندر جاسک در شرقی‌ترین نقاط استان هرمزگان، منطقه‌ای بسیار مهم در حوزه تجارت دریایی با کشور عمان است.

وی اظهار کرد: استان هرمزگان قطب مهم تجارت خارجی محسوب می‌شود و تقویت بنادر کوچک با هدف رونق‌بخشی به معیشت مردم انجام می‌شود که نتیجه آن را در فعالیت‌های تجارت دریایی و گردشگری دریایی چندسال آینده به وضوح می‌توان دید.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با ایجاد طرح‌های تجاری جدید دریایی و بندری به دنبال این هستیم اقتصاد مردم به ویژه ساحل نشینان منطقه شرق استان فعال‌تر شود، عنوان کرد: به عنوان مثال بندر مَکُران می‌تواند به عنوان یکی از بنادر راهبردی کشور آینده درخشانی در حوزه تجارت خارجی داشته باشد.

وی ادامه داد: پیگیری برای تحویل زمین در این بندر با مساعدت وزارت نفت انجام شده است و تقاضا به هیات دولت داده شده و به محض تصویب این مصوبه، کار مطالعات اقتصادی و جانمایی بندر آغاز خواهد شد.

صفایی با بیان اینکه فعالیت وزارت نفت نیز در بخش پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها در این منطقه نیز درحال انجام است، خاطرنشان کرد: همکاری سازمان بنادر و دریانوردی، وزارت راه و شهرسازی و وزارت نفت در طرح‌های استراتژیک و راهبردی تحول بزرگی در حوزه شرق استان هرمزگان به ویژه در منطقه جاسک ایجاد خواهد کرد.صفایی با بیان اینکه فعالیت وزارت نفت نیز در بخش پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها در این منطقه نیز درحال انجام است، گفت: همکاری سازمان بنادر و دریانوردی، وزارت راه و شهرسازی و وزارت نفت در طرح‌های استراتژیک و راهبردی تحول بزرگی در حوزه شرق استان هرمزگان به ویژه در منطقه جاسک ایجاد خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اضافه کرد: تحول در طرح‌های راهبردی دریایی و نفتی در شرق و منطقه جاسک هرمزگان یکی از سیاست‌های ما در این سازمان و وزارت راه و شهرسازی است،لذا راه‌اندازی تاسیسات نفتی و بنادر بزرگ کشور در خارج از خلیج فارس با جدیت پیگیری و درحال انجام است.

صفایی در ادامه سخنان خود با اشاره به علاقه‌مندی کشور عمان به تجارت در منطقه جاسک، خاطرنشان کرد: با سفرهای رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی به عمان و همچنین جلسات مکرر سازمان بنادر و دریانوردی با این کشور، تلاش می‌کنیم حجم تجارت دریابُرد بین ایران و عمان که بخشی از آن از طریق بندر جاسک انجام می‌شود، بیش از پیش ارتقا یابد.

وی با بیان اینکه طی مدت زمان کوتاهی، ۴۰۰ میلیارد ریال در بندر جاسک سرمایه‌گذاری انجام شده که نتیجه آن ساخت برج کنترل دریایی و تاسیسات دریایی بوده است، از ایجاد یک فروند رمپ برای تردد کشتی‌های رو-رو با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در منطقه جاسک خبرداد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پایان عنوان کرد: همچنین کار محوطه سازی و خدمات مورد نیاز تجار نیز درحال انجام است و برای راه‌اندازی کامل‌ این طرح مهم در بندر جاسک نیازمند همکاری و همفکری جدی فرمانداری جاسک، استانداری و ارگان‌های دیگر هستیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.