بارگیری ۲۳ میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی در بندر امام خمینی(ره)

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با بیان اینکه ۸۰۰ فروند شناور در ۶ ماه نخست امسال در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) پذیرش شد، گفت: ۲۳ میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی در مجموع در این مدت در این بندر تخلیه و بارگیری شد.

به گزارش سی نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان، بهروز آقایی اظهار داشت: 800 فروند شناور در 6 ماه نخست امسال در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) پذیرش شد که 23 میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی در مجموع در این مدت در این بندر تخلیه و بارگیری شد.

وی افزود: علاوه بر این در این بازه زمانی ترانزیت خارجی 65 درصد، ترانشیب 57 درصد و کابوتاژ 27 درصد نسبت به مشابه پارسال رشد داشته که بیانگر همت و تلاش مضاعف همکاران این اداره کل و بخش خصوصی فعال در این حوزه است.

آقایی گفت: رویکرد بازار محور، توجه ویژه به موضوع مشتری‌ مداری و تلاش در جهت بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت‌های موجود دریایی و بندری، موجب رشد هفت درصدی ترافیک کشتی‌ها در مقایسه با مدت مشابه پارسال شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با تاکید بر ضرورت تامین و پایداری زنجیره‌ امنیت غذایی کشور بیان کرد: با بهره‌گیری از تجهیزات پرقدرت و آماده به کاری حداکثری،در این مدت موفق به تخلیه بیش از هشت میلیون تن کالای اساسی از کشتی‌ها بوده‌ایم. بر این اساس با ایجاد تعامل با ارگان‌های مربوطه و اتخاذ راهکارهای مشترک، با تسهیل و تسریع خروج کالاهای اساسی از مجتمع بندری امام خمینی(ره) در 6 ماه نخست 6 میلیون و 800 هزار تن کالای اساسی از طریق شبکه توزیع به مبادی مصرف در کشور ارسال شد.

آقایی ادامه داد: با توجه به اهمیت کالای استراتژیک گندم در زنجیره غذایی کشور، میزان تخلیه این کالا در این بندر از رشد 98 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال برخوردار بوده است.

وی گفت: همچنین تمهیدات صورت گرفته برای ارتقای بهره‌وری موجب افزایش توان عملیاتی، تجهیزاتی، نیروی انسانی و امکان ارایه خدمات بهینه به شناورهای متردد با وجود محدودیت‌های موجود شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با تاکید بر ضرورت ایجاد بازارهای جدید و تسهیل فرآیندهای جذب کالا و کشتی بیان کرد: با توجه به همجواری با صنایع نفتی و پتروشیمی و نیز بازار اقلیم کردستان عراق در پسکرانه منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) ، تخلیه و بارگیری عملیات نفتی در این مجتمع بندری از رشد 51 درصدی برخوردار بوده که این امر به جهت ارتقای توان فنی و بهبود شاخص‌های عملیاتی در پایانه‌های اختصاصی فرآورده‌های نفتی صورت گرفته است.

آقایی افزود: همچنین علاوه بر رشد 21 درصدی تخلیه و بارگیری موادمعدنی و شیمیایی در مجتمع بندری به دلیل برقراری تعامل با صاحبان کالا، مشتری‌ مداری و نیز جذب بازارهای جدید، در برخی اقلام نظیر صادرات کود شیمیایی اوره بیش از 200 درصد رشد را تجربه کرده‌ایم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان همچنین با اشاره به برگزاری نشست‌های تعامل و هم‌اندیشی به منظور ایجاد هم‌افزایی میان سازمان بنادر و دریانوردی و راه آهن جمهوری اسلامی با هدف توسعه توان حمل و نقل ریلی ادامه داد: در این بازه زمانی شاهد رشد 20 درصدی واگن‌های آماده به کار نسبت به مدت مشابه پارسال بودیم.

وی گفت: با توجه به اهمیت لزوم رعایت شاخص‌‎های ایمنی عملیاتی در مجتمع بندری امام خمینی(ره) ، با وجود تنوع سبد کالایی از جمله مواد نفتی سبک، سنگین و در مواردی کالاهای خطرناک در کنار افزایش حجم عملیات نسبت به مدت مشابه پارسال، موفق به انجام تخلیه و بارگیری با ضریب ایمنی مطلوب شدیم.

وی با اشاره به قابلیت‌های عملیاتی و تجهیزاتی بندر امام خمینی(ره) بیان کرد: این بندر با برخورداری از تجهیزات دریایی و بندری پرقدرت و آماده به کار، توان ارایه خدمات شبانه‌روزی به تمامی شناورها و صاحبان کالا را دارد . همچنین با توجه به سیاست‌گذاری‌های صورت گرفته به منظور بهره‌گیری از تسهیلات منطقه ویژه اقتصادی و با اعطای مجوز به شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بندری در یک سال گذشته بیش از 350 تجهیز پشتیبانی بندری به این بندر وارد شده که علاوه بر نوسازی ناوگان نقش مهمی در ارتقای نرم‌های عملیاتی داشته است.

بندر امام خمینی(ره) با 38 اسکله فعال به طول هفت کیلومتر از بزرگترین بندرهای فعال ایران است که در جنوب خوزستان و در ساحل نیلگون خلیج فارس واقع است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.