نهایی شدن طرح جامع بنادر بازرگانی هرمزگان

مقام مسئول سازمان بنادر و دریانوردی از نهایی شدن طرح جامع بنادر بازرگانی هرمزگان خبر داد و گفت: این طرح با در نظر گرفتن چشم انداز سال ۱۴۰۴ برای ۱۰ بندر استان انجام شده است.

به گزارش سی نیوز به نقل از تین نیوز، حسین عباس نژاد در تشریح آخرین وضعیت مطالعات طرح جامع بنادر بازرگانی استان هرمزگان اظهار کرد: این طرح طبق مطالعات بازار و پیش بینی رشد اقتصادی برای افق 1404 انجام و نهایی شده و بر اساس آن قرار است نیازمندی های سال آینده از نظر زیربنا و روبنای بنادر و تجهیزات امکان سنجی شود.

وی با تاکید براینکه در مطالعات طرح جامع باید نیاز سنجی توسعه آتی در بخش خشکی و دریایی نیز با جدیت مدنظر قرار گیرد، ادامه داد: با بررسی و تدوین طرح های جامع، مسائل و مشکلات بنادر به حداقل می رسد و نیازهای هر بندر با توجه به مولفه های منطقه ای بنادر تامین می شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان افزود: مطالعات تهیه طرح جامع بنادر بازرگانی کشور با هدف ترسیم محورهای توسعه و تعیین ظرفیت بنادر کشور و با در نظر گرفتن چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در سال 1404برای بنادر شهید رجایی، لنگه، شهید باهنر، هنگام، کندالو، جاسک، هرمز، سیریک، شیو و تیاب انجام شده است.

عباس نژاد گفت: این طرح در مجموع شامل مطالعه وضعیت کلان اقتصـادی کشـور و تجـارت خارجـی، بررسی وضعیت موجود بنادر، جزایـر، پسکرانه ها، مگاپورت های منطقه و تکنولوژی حمل و نقل دریایی برای برنامه ریزی در سطح ملی و منطقه ای، سیاست گذاری به منظور افزایش مشارکت بخش خصوصی و طراحی سیستم اطلاعات پایش به انجام رسیده است.

وی از مهم ترین موارد مورد مطالعه در این طرح مطالعاتی به پیش بینی بلندمدت بازرگانی خارجی، برآورد حجم کالا مشتمل بر صادرات، واردات، ترانزیت وتجارت ساحلی، مطالعات طرح جامع توسعه فیزیکی و غیرفیزیکی، بررسی وضعیت موجود بنادر اعم از تاسیسات، تجهیزات، مدیریت و عملیات بندر، سیستم بندری موجود و مورد و تعیین نیازمندی های فوری و … اشاره کرد.

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی ، مطالعه شبکه حمل و نقل داخلی وخارجی، تدوین برنامه توسعه و گسترش بنادر برای پاسخ گویی به نیازها و تهیه طرح جامع برای توسعه فیزیکـی بنــادر اصلــی همراه با بررســی های اقتصادی و فنی را از دیگر محورهای مورد نیاز در این طرح عنوان کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.