بازنگری دستورالعمل های اجرایی ایمنی بنادر

اولین نشست تخصصی بررسی حوادث ترافیک بندری و ناشی از کار، با حضور معاون اموربندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی و با تاکید بر رویکرد “کنترل، کاهش و پیشگیری مستمر از وقوع حوادث مشابه” و ارائه راهکارها و اقدامات اصلاحی برگزار شد.

به گزارش سی نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادرودریانوردی، در این نشست که مدیران کل ستادی و مدیران کل و معاونین امور بندری بنادر ذیربط ، رؤسای HSE بنادر، مدیران شرکت های تابعه بندری و کارشناسان مرتبط نیز حضور داشتند، جلیل اسلامی، عضو هیات عامل و معاون اموربندری و اقتصادی سازمان بنادر بر لزوم سیستماتیک و روش مند کردن بررسی سوانح بندری تاکید کرد.
به گفته اسلامی ، در فرایند بررسی سوانح بندری، پارامترهای مهمی چون آموزش های مستمر و برنامه ریزی شده ایمنی و بازنگری دستورالعمل ها و روش های اجرایی، نیز در ایمن تر شدن بنادر و حفظ جان اشخاص و اموال موثر خواهد بود.
بنا بر این گزارش، در این نشست عبداله جعفری، مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) سازمان بنادر نیز با اشاره به وقوع چند مورد حادثه با پیامد شدید در محدوده عملیاتی تحت اختیار پایانه های بندری و شرکت های سرمایه گذار در بنادر، هدف محوری و اصلی از این نشست، را بررسی علل ریشه ای و اساسی حوادث براساس دستورالعمل ثبت، تجزیه و تحلیل حوادث (مصوب هیأت عامل سازمان) با رویکرد درس آموزی از حوادث عنوان کرد.
جعفری گفت: در این نشست علاوه بر تدقیق و شناسایی علل مستقیم و ریشه ای وقوع حوادث بندری، راهکارهای پیشگیرانه و واکنشی مناسب در این زمینه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و اقدامات اصلاحی لازم الاجرا احصا شد.
مدیر ایمنی، بهداشت و محیط زیست سازمان بنادر و دریانوردی افزود: مقرر شده است پیشرفت برنامه های بهبود براساس برنامه زمان بندی مشخص و دقیق توسط ادارات HSE بنادر و سایر مبادی ذی ربط بنادر شهید رجایی و خرمشهر مورد پایش و کنترل مستمر قرار گیرد.
جعفری با اشاره به اینکه بخش عمده حوادث در حوزه ترافیکی بنادر رخ داده است، تاکید کرد: تسریع در اجرایی شدن آیین نامه تردد اشخاص و وسایط نقلیه موتوری در بنادر کشور، احصا و بازنگری طرح های ترافیکی بنادر، اصلاح هندسی معابر و راه ها و فرآیندهای مرتبط با ترخیص و تخلیه و بارگیری کالا در اولویت طرح ها و برنامه های واحدهای مرتبط سازمان و بنادر قرار گیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.