مدیرعامل راه‌آهن: کم‌لطفی سازمان برنامه دولت‌های قبل عمر ناوگان ریلی را افزایش داد

میعاد صالحی با بیان این‌که “در حوزه لکوموتیو 2000 میلیارد تومان بدهی به ما رسیده است”، اظهار کرد: متأسفانه در سال‌های گذشته بنای ریل‌گذاری به‌گونه‌ای بوده است که در بسیاری از مناطقی که بار داریم ریل‌گذاری صورت نگرفته است و در بخش‌هایی که ریل‌گذاری صورت گرفته است، بار نداریم؛ در سطح کلان برای اینکه نقشه راه داشته باشیم توسعه خطوط ریلی راهبردی در بحث مسافری را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

وی با ابراز این‌که 7000 میلیارد تومان اعتبار سالانه به بخش حمل‌ونقل ریلی تخصیص نیافته است و این بخش را با مشکلات زیادی روبه‌رو کرده است، افزود: در بخش تولید لوکوموتیو بخش خصوصی 4600 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است. 1366 واگن باری نو، 33 لوکوموتیو و 64 واگن مسافری بازسازی شد و 4 واگن خودکشش هم در این بخش تأمین شده است‌.

معاون وزیر راه وشهرسازی با بیان این‌که حوزه ریلی در بخش مسافری در یک دهه گذشته چندان سود نداشته است و دولت در این بخش حمایت لازم را نکرده است، مطرح کرد: متأسفانه سازمان برنامه کم‌لطفی در تخصیص اعتبار داشته است و همین باعث شده است سن ناوگان ریلی در بخش مسافری افزایش یابد.

صالحی یادآور شد: در 4 ماه امسال 9.6 میلیون نفر جابه‌جا شده‌اند که نسبت به سال گذشته 60 درصد رشد جابه‌جایی و 22 درصد کاهش تأخیرات را داشته‌ایم، در مجموع حمل باری و مسافری طی 4ماهه ابتدای امسال نسبت به سال گذشته 5 درصد رشد کرده است.

وی با اشاره به افتتاح بزرگترین بندر خشک ریلی با وسعت 700 هکتار، گفت: این مرکز دارای 18 خط ریلی است و به‌عنوان یک مرکز لجستیک مهم به‌شمار می‌رود. همچنین حوزه بهسازی و بازسازی خطوط رشد 200درصدی داشته و 3هزار میلیارد تومان برای اعتبار آن نیاز است، از طرفی 111 کیلومتر خطوط ریلی در خوزستان، یزد و لرستان آماده بهره‌برداری است.

مدیرعامل راه‌آهن یادآور شد: در مسیر‌های ریلی در اربعین سفر‌ها را 100 درصد افزایش داده‌ایم. قطار تهران ـ کربلا را برای کل سال در نظر گرفته‌ایم که این خط فعلاً سه ماه به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.