نرخ جدید عوارض آزادراهی تا دو هفته آینده اعلام می‌شود

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌و نقل کشور از پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی قطعه دوم آزادراه تهران – شمال خبر داد و گفت: نرخ جدید عوارض آزادراهی تا دو هفته دیگر تعیین می‌شود.

«خیراله خادمی» در نشست خبری در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت تعیین رقم نرخ عوارض آزادراهی گفت: بعد از مخالفت با میانگین افزایش ۲۸ درصدی قیمت عوارض آزادراهی، فهرست جدید به ستاد تنظیم بازار ارجاع و در دو هفته گذشته نرخ پیشنهادی به سازمان حمایت ارسال و به زودی در جلسه نهایی ستاد تنظیم بازار تعیین قیمت خواهد شد.

وی توضیح داد: نرخ عوارض آزادراهی با ایمنی ارتباط دارد. اکنون شبکه جاده‌ای پرترددترین ترین شبکه حمل ونقلی کشور است و ایجاد ایمنی و تداوم ایمنی توسط بخش خصوصی انجام می‌شود و اگر تناسبی با میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی و بازگشت آن نباشد و منابع مالی کاهش یابد، هم آینده سرمایه‌گذاری در بخش آزادراهی نابود می‌شود و هم در نگهداری آزادراهها با چالش مواجه می‌شویم. اکنون ۳۶ طرح آزادراهی روی زمین مانده است و به دنبال جذب سرمایه گذار هستیم اما از آنجایی که دو سال است با وجود افرایش تورم و هزینه‌های نگهداری، افرایش عوارض صورت نگرفته است، کسی وارد حوزه سرمایه گذاری ساخت راه نمی‌شود.

وی توضیح داد: ما ۲۸ درصد افزایش عوارض را در نظر گرفته بودیم که مورد اعتراض قرار گرفت این نرخ تجدید نظر و ابلاغ می‌شود اما در نظر داشته باشید که تردد در آزادراههای ایران ارزان ترین ترددها است که می‌تواند مانعی برای توسعه آزادراهی باشد.

وی گفت: چندین سال است بانک‌ها وارد سرمایه گذاری آزادراهی نمی‌شوند و توسعه شبکه آزادراهی برای تکمیل شبکه حمل و نقل لازم است.

خادمی درباره وضعیت فعلی شبکه ریلی و آزادراهی کشور گفت: درحال حاضر ۲۰۵ طرح دربرنامه کاری داریم که در قالب ۳۳۹ پروژه درحال انجام است. حدود ۷۳ هزار میلیارد ارزش قبلی و ارزش به روز قراردادها نزدیک ۲۲۰ هزار میلیارد تومان در بخش آزادراه و ریل است.

وی گفت: طول ریل موجود ۱۴ هزار کیلومتر و ۳ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مسیر ریلی جدید و نزدیک به ۶ هزارکیلومتر مسیر در حال مطاله داریم.

خادمی گفت: در بخش آزادراهی نیز هزارو ۳۸ کیلومتر پروژه در حال اجرا داریم و ۱۸۸۲ کیلومتر پروژه در حال مطالعه داریم. در بخش راه اصلی و بزرگراه نیز ۶ هزار کیلومتر پروژه در حال اجرا وجود دارد.

معاون وزیر راه گفت: در یکسال گذشته در بخش ریلی و جاده‌ای و آزادراهی فعالیت خوبی انجام شد و با وجود اینکه منابع اعتباری با حساسیت توریع می شود نردیک به ۱۴۲ کیلومتر کار توسعه‌ای در یکسال اخیر انجام شد و ۱۵۸ کیلومتر ریل گذاری بارگذاری شد.

وی خبر داد که فاز اول راه‌آهن زاهدان – چابهار به طول ۱۵۴ کیلومتر به زودی با دستور رییس جمهوری به بهره برداری می‌رسد.

خادمی اضافه کرد: در بخش ریلی در یکسال آینده، ۵ پروژه ریلی که درحال حاضر بالای ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد با تامین اعتبار تکمیل خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.