قیمت ۶ میلیونی تور قطار ترکیبی تهران-کربلا در ایام اربعین

در حالی معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده “افزایش برای قیمت قطارهای اربعین در نظر گرفته نشده” که قرار است این بلیت‌ها در قالب تور و با قیمت ۵.۵ تا ۶ میلیون تومان فروخته شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، شهریار افندی‌زاده دیروز با اشاره به پیش‌بینی 5 میلیون مسافر زائر عتبات در ایام اربعین اظهار کرد: در مجموع 350 هزار مسافر از طریق ناوگان هوایی و ریلی و 4 میلیون و 650 هزار نفر نیز از طریق ناوگان جاده‌ای جابه‌جا خواهند شد.

وی افزود: در حمل‌ونقل جاده‌ای برای 15 تا 30 شهریور مسیر یک‌سرخالی را خواهیم داشت، به همین منظور در سال 98 افزایش 100درصدی برای قیمت بلیت در نظر گرفته شد اما برای امسال این عدد به 75 درصد رسیده است.

افندی‌زاده با اعلام این‌که در مورد بلیت‌های قطار نیز هیچ افزایشی در نظر گرفته نشده است، اضافه کرد: با دستور وزیر، سقف قیمت یلیت سفرهای هوایی از تهران به نجف و برگشت آن 6 میلیون تومان پیش‌بینی شده است که با توجه به بعد مسافت، این رقم کم یا زیاد می‌شود.

پیش از معاون حمل ونقل وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران نیز در توئیتی نوشته بود:‌

« قطار تهران-کربلا از هفته آینده عملیاتی می‌شود و هفته‌ای یک قطار خواهیم داشت. همچنین دو برابر شدن تعداد قطارها به مقصد خرمشهر و کرمانشاه و انتقال رایگان و 24 ساعته زائران اباعبدالله الحسین (ع) از خرمشهر به شلمچه، از جمله خدمات راه آهن در اربعین حسینی خواهد بود.»

به گزارش تسنیم، با وجود اظهارات متعدد مسئولان وزارت راه و شهرسازی درباره راه‌اندازی قطار ترکیبی تهران-کربلا، اما تاکنون هیچکدام از آنها درباره قیمت بلیت این قطار و جزئیات آن سخنی نگفته‌اند. پیگیری‌های تسنیم حاکی از آن است که در ایام اربعین امسال قرار نیست بلیت قطار مذکور به اشخاص فروخته شود.

بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته توسط راه‌آهن بلیت قطار ترکیبی تهران-کربلا به‌صورت گروهی فروخته می‌شود و اشخاص حقیقی امکان خرید بلیت را ندارند. بلیت نیز در قالب تور فروخته خواهد شد، به‌عبارت دیگر هزینه رفت و برگشت، اقامت (هتل) در کشور عراق و هزینه‌های آن به‌طور کامل از مسافران دریافت می‌شود. این هزینه برای یک هفته بین 5.5 تا 6 میلیون تومان است. هزینه‌ای که با قیمت رفت و برگشت پروازهای اربعین برابری می‌کند.

قیمت 130 هزار تومانی بلیت قطار ترکیبی در سال 95

به گزارش تسنیم، آبان‌ماه سال 95 معاون مسافری راه‌آهن از راه‌اندازی قطار ترکیبی تهران-کربلا با قیمت بلیت 130 هزار تومان خبر داده و گفته بود: علاوه بر قطار روزانه تهران-خرمشهر 40 رام قطار فوق‌العاده با ظرفیت صندلی 35 هزار نفری در این مسیر راه‌اندازی می‌شود.

میرحسن موسوی افزود: برای زائران اربعین حسینی اولین قطار ترکیبی تهران-کربلا- تهران فردا ساعت 15:30 راه‌اندازی می‌شود. بلیت این قطار به صورت مستقیم تهران-کربلا و توسط آژانس‌های مسافرتی فروخته می‌شود. فاصله تهران تا شلمچه 960 کیلومتر است و بعد از شلمچه و انجام تشریفات گمرکی به دلیل آماده نبودن 35 کیلومتر شلمچه تا بصره زائران با اتوبوس جابجا می ‌شوند.

وی ادامه داد: از آنجا زائران به ایستگاه راه‌آهن بصره منتقل می‌شوند که هیچ هزینه‌ای ندارد. از ایستگاه راه‌آهن شلمچه تا کربلا 480 کیلومتر است که با سازمان راه‌آهن عراق سیر می‌کنند.

معاون مسافری راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان این‌که بلیت رفت این قطار 130 هزار تومان است، گفت: قرار است پس از راه‌اندازی و بعد از ایام اربعین این قطار هر هفته سه‌شنبه‌ها در این مسیر (تهران-کربلا-تهران) سیر داشته باشد.

موسوی با بیان این‌که قطارهایی که از تهران به سمت شلمچه می‌روند 6 تخته هستند،‌ بیان کرد:‌ با هماهنگی‌های انجام شده با راه‌آهن عراق، ما بین ایستگاه راه آهن بصره تا کربلا در ایام اربعین روزانه 5 رام قطار برای جابجایی مسافران راه اندازی می‌شود. علاوه بر قطارهای روزانه تهران-خرمشهر 40 رام قطار فوق‌العاده با ظرفیت صندلی ایجاد شده 35 هزار نفر در این مسیر پیش‌بینی شده که از 20 آبان تردد خود را آغاز می‌کنند، علاوه بر این یک دستگاه ریل باس برای تردد ایستگاه خرمشهر به شلمچه هر نیم ساعت یکبار تردد خواهد داشت.

وی با بیان این‌که حدود 115 هزار صندلی ایجاد شده با این قطار است گفت: همچنین در ایستگاه راه‌آهن شلمچه سکوی مسافری جهت سوار و پیاده شدن مسافران ایجاد شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.