وزارت راه: ۲۰ هزار میلیارد تومان برای تکمیل راه‌آهن رشت-آستارا نیاز است

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل گفت: برای تکمیل هرچه سریع‌تر راه آهن رشت- آستارا باید راهکارهای استملاک اراضی طرح که نیازمند اعتبار هنگفتی است بررسی شود .

خیرالله خادمی یادآور شد:راه‌آهن رشت- آستارا به عنوان قطعه پایانی کریدور ریلی شمال- جنوب کشور و حلقه واسط کل شبکه راه آهن ایران به کشورهای حوزه قفقاز، روسیه و در نهایت اروپا است که نه تنها بخش مهمی از شبکه ریلی داخلی کشور که نیاز بین المللی است.

وی ادامه داد: برای تکمیل هرچه سریع‌تر راه آهن رشت- آستارا باید راهکارهای استملاک اراضی طرح که نیازمند اعتبار هنگفتی است بررسی شود تا تملک اراضی مسیر پروژه به ویژه در زمین های زراعی و مسکونی در تعامل کامل با مردم صورت گیرد.

وی با اشاره به تاکید وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تکمیل هرچه سریعتر این پروژه اعلام کرد: به منظوراتمام این ابر پروژه راه آهن کشور که از نظرعملیات ریلی و اعتبار مورد نیاز در نوع خود مثال زدنی است نیازمند بهره مندی از روش های نوین و فناوری‌های روز دنیا هستیم و در حوزه طراحی، مهندسی و تملک اراضی با روش های نوین امکان تکمیل عملیات اجرایی این طرح در کوتاه ترین زمان ممکن میسر می شود.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل گفت: لازم است در خصوص تجهیز کارگاه های مورد نیاز و ساخت بخشی از ابنیه فنی نظیر تعداد و طول پل ها و نحوه اجرای آنها با روش های مهندسی نوین و به روز دنیا تصمیماتی اتخاذ شود و لازم است در اولین فرصت نسبت به بررسی و نحوه اجرای راهکارها اقدام شود.

خادمی بیان کرد:‌با بهره برداری از این مسیر ریلی انتقال بار از مبدا هلسینکی فندلاند تا بنادر جنوبی کشور بیش از 20 روز کاهش پیدا می کند و این اقدام با توجه به موقعیت خاص ژئوپلیتیکی ایران درآمد ارزی بالایی برای کشور به همراه دارد.

بنابر اعلام شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل، در حال حاضر عملیات زیرسازی 10 کیلومتر ابتدایی پروژه از مبدا رشت تکمیل شده و آماده عملیات ریلگذاری است. زیرسازی 11.5 کیلومتر انتهایی از شهرستان آستارا نیز آغاز شده است. اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این پروژه به ارزش روز معادل 180 هزار میلیارد ریال و با احتساب هزینه های تملک اراضی حدود 200 هزار میلیارد ریال برآورد می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.