سازمان راهداری: شرکت‌های بدنام امتیاز خود را می‌فروشند

مقام مسئول سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با تایید خرید و فروش امتیاز شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی، گفت: امتیاز شرکت‌های بدنام خرید و فروش می‌شود.

حمید محمدی فاز معاون دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: بر اساس مصوبه 161 شورایعالی هماهنگی ترابری کشور مصوب آبان سال 1377 و استناد به آیین‌نامه، آزمون تاسیس شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی کالا توسط سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای برگزار می‌شود.

وی با یادآوری این‌که تاکنون 25 آزمون برگزار شده است، افزود: آخرین آزمون اواخر سال 97 برگزار شد که به دلیل تشدید شیوع ویروس کرونا، امکان برگزاری آزمون مذکور میسر نشد و ستاد ملی کرونا این مجوز را به ما نداد.

وی تصریح کرد:‌ در سال‌های 99 و 1400 نیز ستاد ملی کرونا اجازه برگزاری آزمون را به سازمان راهداری نداد. با توجه به بهبود شرایط کرونا، ثبت‌نام از متقاضیان شرکت در آزمون تاسیس شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی آغاز شده و تا فردا 20 مرداد ادامه دارد.

معاون دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین المللی سازمان راهداری با اشاره به این‌که آزمون بیست و ششم را با همکاری سازمان سنجش برگزار خواهیم کرد، گفت: آزمون آتی را یا اواخر مهرماه یا اوایل آبان‌ماه امسال برگزار خواهیم کرد.

محمدی فاز در رابطه با خریدوفروش امتیاز شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی بیان کرد: در این بخش تعداد خیلی کمی فروش داریم و این امتیازات مربوط به شرکت‌هایی است که خوب کار نکرده‌اند و کمتر از 500 میلیون تومان معامله می‌شود.

وی با اشاره به این‌که شرکت‌های بدنام در حوزه قاچاق اقدام به فروش امتیاز خود می‌کنند، گفت: شرکت‌های فعال این بخش دارای ناوگان به‌روزی هستند و خرید و فروش امتیاز با قیمت 3 میلیارد تومان برای آن سودی ندارد.

وی توضیح داد: به‌عنوان مثال یک شرکت فعال دارای تعداد کشنده ولوو مدل 96 و 97 است که قیمت هر کدام از آنها 7 تا 8 میلیارد تومان است و 3 میلیارد تومان برای آنها رقمی نیست که امتیاز خود را بفروش برسانند. برخی از این شرکت‌ها 50 دستگاه کشنده با قیمت حداقل 8 میلیارد تومانی دارند.

معاون دفتر ترانزیت و حمل‌ونقل بین المللی سازمان راهداری با یادآوری این‌که تاکنون حدود 1600 نفر برای آزمون ثبت‌نام کرده‌اند، افزود: متقاضیان باید نمره معینی را در آزمون کسب کنند تا شرایط دریافت مجوز تاسیس شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی را داشته باشند.

محمدی فاز این را هم گفت که در برخی دوره‌ها به دلیل نمره پایین شرکت‌کنندگان با دستور ریاست سازمان راهداری تعداد قبولی‌ها افزایش یافته است.

به گزارش تسنیم، دیروز یکی از فعالان بخش حمل‌ونقل با اشاره به خرید و فروش امتیاز شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی کالا با قیمت 5 میلیارد تومانی گفته بود: سال 97 آخرین آزمون تاسیس شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی برگزار شد. طی 4 سال اخیر آزمون مذکور برگزار نشده و این تاخیر باعث چند برابرشدن قیمت خرید و فروش مجوز تاسیس یک شرکت حمل ونقل بین المللی شده است.

قدمگاهی افزود: در زمان حاضر این قیمت به 4 تا 5 میلیارد تومان رسیده است. یعنی مجوز یک شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی با این قیمت نجومی خرید و فروش می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.