واکنش دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی به قیمت مصوب ۶ میلیونی پروازهای نجف: این نرخ شرعی نیست

رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با تسنیم با تاکید بر این‌که پروازهای چارتری را ممنوع کرده‌ایم، اظهار کرد: برای پروازهای اربعین قیمت 6 میلیون تومانی تعیین شده است.

محمدرضا رضایی کوچی افزود: بر این اساس پروازهای رفت و برگشت به نجف در ایام اربعین و تاسوعا و عاشورای حسینی 6 میلیون تومان است و هیچ شرکتی نمی‌تواند بیش از این قیمت بلیت‌ها را به فروش برساند.

وی تصریح کرد: سازمان هواپیمایی کشوری مسئول رسیدگی به تخلفات احتمالی در فروش بلیت پروازهای نجف است.

وی با بیان این‌که سازمان هواپیمایی کشوری مسئول تخلف سایت‌های فروش مجوزدار است، گفت: اگر سایتی تخلف کند باید به سازمان هواپیمایی کشوری شکایت شود. چنانچه این سازمان به تخلف توجه نکرد، مجلس ناظر به عملکرد دستگاه‌های اجرایی است و قطعا این مورد را رسیدگی خواهد کرد.

اعلام قیمت مصوب 6 میلیون تومانی برای پروازهای نجف در حالی است که برخی شرکتهای هواپیمایی در فقدان نظارت مسئولان تا 14 میلیون تومان هم این بلیت ها را می فروشند که خبرگزاری تسنیم در گزارش مجزایی به این مساله پرداخته است.

 

قیمت مصوبی برای پروازهای تاسوعا و عاشورا نداریم/ طلب 916 هزار دلاری ایرلاین‌ها از

علیرغم نابسامانی بازار بلیت فروشی ایرلاین‌ها، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با اشاره به اعلام قیمت 6 میلیون تومانی پروازهای رفت و برگشت نجف و انتقاد از عدم مشورت با شرکت‌های هواپیمایی در این رابطه به تسنیم گفت: نرخ مصوبی برای پروازهای نجف در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی نداریم. تنها برای ایام اربعین (حدود یک هفته قبل از روز اربعین و چند روز بعد از این ایام) به دلیل تقاضای زیاد، نرخ مصوب پروازهای نجف با توافق با شرکت‌های هواپیمایی تعیین می‌شود.

مقصود اسعدی سامانی با تاکید بر این‌که نرخ 6 میلیون تومانی پروازهای نجف در صورت سوختگیری هواپیماها در این فرودگاه هزینه ارزی شرکت‌های هواپیمایی را پوشش نمی‌دهد، افزود: سال گذشته نرخی برای پروازهای اربعین تعیین شد و گفتند یک میلیون تومان در عوارض فرودگاهی به ایرلاین‌ها تخفیف می‌دهیم. این در حالی است که هنوز این یک میلیون تومان که مجموع آن حدود 70 میلیارد تومان است، در حساب شرکت‌های هواپیمایی اعمال نشده است.

وی با اشاره به پیگیری‌های فراوان برای دریافت این مبلغ گفت: در این رابطه جلسات متعددی با رئیس سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه‌ها برگزار شده، اما یک میلیون تومان وعده داده شده به ازای هر مسافر اعمال نشده است.سال گذشته به شرکت‌ها اعلام شد بلیت پرواز رفت و برگشت به نجف را برای هر مسافر 5 میلیون تومان محاسبه کنید ما یک میلیون تخفیف در هزینه خدمات فرودگاهی به شما می‌دهیم.

وی بیان کرد: بر اساس برآورد انجام شده، حدود 3 میلیون تومان هزینه هر مسافر است که فرودگاه نجف آنرا دریافت می‌کند. از سوی دیگر پروازهای ایام اربعین یک سر خالی هستند که باید آنرا در نظر بگیرند.

دبیرانجمن شرکت‌های هواپیمایی اضافه کرد: به نظر می‌رسد تعیین قیمت پروازهای نجف در ایام اربعین بدون این‌که نظر دست‌اندرکاران را جویا شوند، یک کار قانونی و شرعی نیست. حدود 70 درصد صنعت هوانوردی عمومی به بخش خصوصی تعلق دارد و نمی‌توانند بگویند همین طوری برود کار کند.

اسعدی سامانی یادآور شد: از سوی دیگر شرکت‌ها سال گذشته حدود 916 هزار دلار نیز بابت رویالیتی (خدمات فرودگاهی) پرداخت کرده‌ اند که سازمان هواپیمایی اعلام کرده بود این پرداخت ها را جبران خواهد کرد، اما هنوز هیچ اقدامی در رابطه با این مبلغ نیز صورت نگرفته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.