ضرورت واردات لکوموتیو و واگن باری برای افزایش ترانزیت ریلی

به نقل از وزارت راه و شهرسازی، امین ترفع، مدیرکل دفتر تجاری‌سازی و امور تشکل‌های وزارت راه و شهرسازی، درباره ترانزیت ریلی کشور خاطر نشان کرد: میزان ترانزیت ریلی کشور در سال گذشته به ۱.۹ میلیون تن رسید.

وی افزود: برای سال جاری ۲۰ میلیون تن ترانزیت کالا در کشور هدفگذاری شده که با توجه به ظرفیت‌های موجود ریل و جاده، برنامه ریزی شده تا ۴ میلیون آن از طریق ریل و ۱۶ میلیون تن از طریق جاده جابجا شود.

ترفع خاطر نشان کرد: هدفگذاری جذب ۲۰ میلیون تن کالای ترانزیتی از طریق شورای عالی ترابری به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده و بر اساس آن برنامه‌ریزی برای انتقال ۴ میلیون تن بار از طریق ناوگان حمل و نقل ریلی صورت گرفته است.

مدیرکل دفتر تجاری‌سازی و امور تشکل‌های وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: بر همین اساس، ظرفیت پایانه‌های ریلی برای ایفای نقش در افزایش ترانزیت در شورای ترابری تصویب شد که ملاک عمل شرکت راه آهن قرار گرفته است.

ترفع درباره حجم ترانزیت ریلی در سال جاری گفت: با توجه به تاثیر پذیری مستقیم بخش عمده‌ای از عملکرد ترانزیت ریلی کشور از وضعیت تولید و قیمت‌های جهانی بارهای فله، ضرورت دارد تا با استفاده از ابزارهای بازاریابی بین‌المللی نسبت به جذب بارهای متنوع دیگر از مبادی گوناگون اقدام شود تا خللی در عملکرد ترانزیت ریلی ایجاد نشود.

وی درباره ظرفیت ناوگان حمل و نقل ریلی و چالش‌های پیش رو برای افزایش حجم ترانزیت ناوگان ریلی کشور را دارای دو محدودیت اصلی دانست و افزود: واگن‌های ایرانی امکان تردد در محدوده کشورهای CIS را ندارند چرا که این منطقه فقط تردد واگن‌هایی را می‌پذیرد که بر اساس استانداردهای آن‌ها ساخته شود، بنابراین در حال حاضر برای ترانزیت ریلی خصوصاً از منطقه CIS ، صرفاً از واگن‌های خارجی استفاده می‌شود.

مدیرکل دفتر تجاری‌سازی و امور تشکل‌های وزارت راه و شهرسازی محدودیت دوم را تعداد لکوموتیوهای موجود اعلام کرد و گفت: عدم امکان تردد واگن‌های ایرانی در محدوده کشورهای CIS و کافی نبودن تعداد لکوموتیوهای فعال برای حمل کالای ترانزیتی ایجاب می‌کند برای تامین آن هم از طریق تولید داخل و هم از طریق واردات اقدام کنیم. لکوموتیوهای موجود برای حوزه بار داخلی و مسافر داخلی استفاده می‌شود و تعداد آن‌ها برای ترانزیت باید افزایش یابد که شرکت راه‌آهن هم در حال تلاش است تا این توازن را به گونه‌ای برقرار کند تا با افزایش ترانزیت ریلی خللی در خدمت رسانی در سایر بخش‌ها ایجاد نشود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.