طرح ۶۰۰ میلیارد دلاری گروه ۷ جهت مقابله با طرح کمربند و جاده چین

به گزارش سی نیوز، به نقل از رویترز، سران گروه 7 در روز یکشنبه متعهد شدند 600 میلیارد دلار از منابع مالی خصوصی و عمومی را طی 5 سال آینده برای تأمین مالی زیرساخت‌های مورد نیاز جهت توسعه کشورها و مقابله با طرح چند تریلیون دلاری کمربند و جاده چین اختصاص دهند.

جو بایدن رییس‌جمهور آمریکا و سایر سران کشورهای عضو گروه 7 در اجلاس سالانه خود در آلمان طرح « مشارکت برای زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری جهانی» را از سر گرفتند.

بایدن گفت آمریکا 200 میلیارد دلار طی 5 سال آینده برای حمایت از این پروژه جهت مقابله با تغییرات جوی، بهبود سطح بهداشت جهانی، تساوی جنسیتی و زیرساخت‌های دیجیتال هزینه خواهد کرد.

بایدن این 200 میلیارد دلار را نه یک کمک، بلکه یک سرمایه‌گذاری نامید که سود آن متوجه همه خواهد شد.

وی گفت صدها میلیارد دلار از سوی بانک‌های توسعه چندجانبه، مؤسسات مالی توسعه، صندوق‌های ثروت دولتی و بسیاری منابع دیگر اختصاص خواهد یافت.

رییس کمیسیون اروپا اعلام کرد اروپا هم 300 میلیارد دلار طی همین دوره جهت ایجاد جایگزینی بادوام برای طرح کمربند و جاده چین اعطا خواهد کرد. رئیس‌جمهور چین این طرح را در 2013 افتتاح کرد.

طرح سرمایه‌گذاری چین شامل توسعه و برنامه‌هایی در بیش‌از 100 کشور می‌شود و هدف آن ایجاد یک مدل جدید از جاده ابریشم قدیمی است که آسیا را به اروپا پیوند می‌داد.
اما مقامات کاخ‌سفید عقیده دارند طرح چین سود چندانی برای کشورهای درحال‌توسعه نخواهد داشت.

کشورهای گروه 7 به‌طور متوسط تنها 0.32 درصد از درآمد ناخالص ملی خود را به کمک‌های توسعه‌ای اختصاص می‌دهند یعنی کمتر از 0.7 درصدی که قول آن را داده بودند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.