قاسمی: باید ۱۰ میلیون تن ترانزیت میان ایران و ترکمنستان انجام شود

به گزارش سی نیوز، به نقل از وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی در دیدار با مامتخان چاکی‌یف مدیرکل آژانس حمل‌ونقل و ارتباطات وابسته به کابینه وزرای ترکمنستان و هیأت همراه که امروز در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس آمارها پس از توافقات قبلی، میزان حمل‌ونقل ایران و ترکمنستان ۵۰ درصد افرایش یافته است و این رقم می‌تواند با توافقات میان دو طرف جهشی و افزایشی شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: افزایش این رقم نیازمند اقداماتی در همه حوزه‌های حمل‌ونقل است که دو طرف بر آن توافق کنند و بازنگری در تعرفه‌های حمل‌ونقل زمینی می‌تواند منجر به افزایش میزان حمل‌ونقل، تردد و ترانزیت شود.

قاسمی تاکید کرد: ایران هیچ‌گونه محدودیتی برای حمل‌ونقل از طریق ترکمنستان با کشورهای همسایه نداشته و امکان ترانزیت ترکیبی همه‌جانبه با کشور ترکمنستان وجود دارد.

وی با اعلام اینکه آمادگی برگزاری کمیسیون مشترک حمل‌ونقل ایران و ترکمنستان را در عشق‌آباد یا تهران داریم، گفت: ایران، ترکمنستان، ازبکستان، قزاقستان و حتی ترکیه در شرایط خوبی قرار داشته و می‌توان ترانزیت ترکیبی و همه جانبه برقرار کرد.

وزیر راه و شهرسازی با اعلام آمادگی ایران برای مذاکره در همه زمینه‌های حمل‌ونقلی و برطرف کردن موانع موجود تاکید کرد: نباید به افزایش ۵۰ درصدی سال قبل قانع بود و با توجه به شرایط منطقه باید از فرصت افزایش حمل‌ونقل بین کشورها استفاده کرد.

وی ادامه داد: با توجه موقعیت جغرافیایی دو کشور امکان راهیابی به کشورهای دریاهای جنوبی مثل خلیج‌فارس، دریای عمان، بنادر جنوبی تا کشورهای شمالی و روسیه وجود دارد و اعضای کریدور جنوب به شمال که کشورهای متحد با یکدیگر هستند می‌توانند با افزایش نقش ترانزیتی خود میلیاردها دلار در سال از منابع کشورها را تأمین کنیم.

قاسمی تاکید کرد: باید عملیات اجرایی ۱۰ میلیون تن ترانزیت در سال را میان دو کشور آغاز کنیم و به این ترتیب قطعاً کشورهای دیگر هم به ما می‌پیوندد.

هیچ محدودیتی در زمینه حمل‌ونقل بین دو کشور وجود ندارد

مامتخان چاکی‌یف مدیرکل آژانس حمل‌ونقل و ارتباطات وابسته نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه در زمینه حمل‌ونقل بین دو کشور هیچ محدودیتی وجود ندارد، گفت: در آینده نزدیک امکان برقراری تردد از سایر مرزها نیز وجود دارد.

وی گفت: افزایش تردد ریلی در مرز سرخس به بالای ۲۰۰ واگن پیش از این مورد توافق قرار گرفته است و آمادگی تردد از مرزهای دیگر هم به‌صورت گام به گام وجود دارد.

مدیرکل آژانس حمل‌ونقل و ارتباطات ترکمنستان ضمن تاکید بر موقعیت جغرافیایی و ظرفیت‌های بالای حمل‌ونقل میان ایران و ترکمنستان، گفت: هیچ محدودیتی در زمینه حمل‌ونقل از سوی ما وجود نداشته و در زمینه تردد جاده‌ای و کامیونی نیز برخی اقدامات آغاز شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.