آمادگی قطری‌ها برای سرمایه‌گذاری در ۲ بندر ایران

به گزارش سی نیوز علی اکبر صفایی در دیدار با رییس سازمان توسعه و مدیریت بنادر قطر ضمن اعلام آمادگی سازمان بنادر و دریانوردی برای توسعه روابط تجاری و افزایش همکارهای بندری و دریایی با دوحه اظهار کرد: تمام گزینه‌ها برای توسعه همکاری اقتصادی و تجاری بین تهران و دوحه، بدون هیچ محدودیتی، بر روی میز خواهد بود.

وی با اشاره به پتانسیل و موقعیت مناسب بنادر بوشهر، دیر، کنگان و جزیره بندری نگین در استان بوشهر برای سرمایه‌گذاری، تاکید کرد: پیشنهاد ما ایجاد یک مرکز لجستیکی توسط بخش خصوصی قطر در بندر بوشهر، برای کنترل هرچه بیشتر زنجیره تامین صادارات کالا از بوشهر به قطر است.

وی با اعلام آمادگی این سازمان برای ترانشیپ کالا بین دیگر کشورها از جمله امارات و قطر تاکید کرد: خطوط کشتیرانی می توانند از پتانسیل و فرصت کشتیرانی بین بنادر ایران و قطر استفاده کرده کالاهای مورد نیاز را از قطر و از طریق بنادر ایران به روسیه و کشورهای اسیای میانه ارسال کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با حائز اهمیت دانستن تامین سوخت کم سولفور برای شناورهای باری و مسافری عنوان کرد: قطر و ایران می توانند در زمینه بانکرینگ و تهیه سوخت کم سولفور مورد نیاز ناوگان خود نیز همکاری داشته باشند.

عبدالله محمد الخنجی، رییس سازمان توسعه و مدیریت بنادر قطر نیز هدف از سفر به ایران را ملاقات با مقامات ایرانی و بازدید از بنادر بوشهر و دیر اعلام کرد و گفت: بنادر دیر و بوشهر دروازه اصلی تجارت بین قطر و ایران هستند و سرمایه‌گذاری در این بنادر در کنار افزایش عمق اسکله ها و تعریض کانال دسترسی این بنادر می تواند به افزایش حجم واردات و صادرات بین دو کشور کمک کند.

وی افزود: از آنجاییکه 99 درصد مراودات تجاری بین ایران و قطر از طریق بنادر بوشهر و دیر انجام می شود، این دوبندر در همکاری های تجاری بین دو کشور اهمیت بالایی دارند.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی قطری می‌توانند با پتانسیل های موجود در بنادر ایران آشنا شوند و با توجه به نیازهای خود اقدامات و سرمایه گذاری‌های لازم را انجام دهند، بر لزوم بازدید بخش خصوصی قطر از بنادر ایران تاکید کرد. یکی از رویکردهای جدی دولت قطر، فراهم کردن امکان تردد کشتی های بزرگ‌تر بین بنادر دو کشور و افزایش حجم تجارت و کاهش هزینه‌ها و قیمت تمام شده کالا است.

وی تاکید کرد: در نظر داریم با ارائه تسهیلات لازم به بخش‌های خصوصی ایرانی و قطری، مراودات تجاری دو طرفه را ارتقا دهیم. بندر حمد نیز آماده ارائه هرگونه تسهیلات به خطوط کشتیرانی ایرانی برای افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.