نشست بررسی توسعه همکاری‌های دریایی و بندری ایران و روسیه برگزار شد

به گزارش خبرنگار سی نیوز، نشست بررسی توسعه همکاری های دریایی و بندری ایران و روسیه که با حضور دیمیتری زورئوف استانیسلاوویچ؛ معاون وزیر حمل و نقل روسیه و هیات همراه با حضور علی اکبر صفایی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به همراه معاونین و دکتر مسعود پل مه دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته ایران، برگزار شد.

در این نشست که ساعتی به طول انجامید علی اکبر صفایی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاست های دولت ارتباطات گسترده ای با کشورهای همسایه برقرار کرده است، اظهار داشت: اثرات این ارتباطات گسترده در حوزه تجاری قابل مشاهده است.

به گفته وی، کشور دوست و بزرگ روسیه نیز ارتباطات خوب و گسترده ای با کشورهای حاشیه دریای خزر و خلیج فارس دارد.

او با اشاره به اینکه جلسات و توافقات خوبی به صورت کلی بین ایران و روسیه در بخش های مختلف داشته ایم، تصریح کرد: دیگر فرصت و زمان رایزنی برای مسائل کلی فراهم نیست و باید به صورت پروژه محور تبادلات تجاری بین دو کشور دوست و بزرگ ایران و روسیه و کشوهایی نظیر هند و عمان در دستورکار قرار گیرد.

سرمایه گذاری ایران در خرید و ساخت کشتی برای فعالیت در دریای خزر

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در خرید کشتی و ساخت کشتی برای فعالیت دریای خزر به سرعت سرمایه گذاری می کنیم و در این راستا سه فروند کشتی بزرگ وجود دارد، ۴ فروند کشتی در دست خرید و ۱۲ فروند کشتی نیز سفارش ساخت شده است.

وی ضمن درخواست از معاون وزیر حمل و نقل روسیه به منظور تسریع راه‌اندازی خط منظم کشتیرانی رو-رو بین بنادر روسیه و بنادر شمالی ایران مانند امیرآباد، انزلی و نوشهر راه اندازی شود، گفت: از روسیه می خواهیم تاریخ راه اندازی این کشتیرانی را به ایران اعلام کند تا فعالیت ها به صورت عملیاتی پیش برود.

ایران و روسیه مسیرهای خودتحریمی را حذف کنند

مدیرعامل سازمان بنادر  با بیان اینکه ایران و روسیه در شرایط خاصی به سر می برند و باید مسیرهای خودتحریمی را حذف کنیم، تاکید کرد: تجارت خارجی روسیه در حال حاضر بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار است و اگر بخشی از این تجارت از طریق دریای خزر که نمی تواند مورد تحریم قرار گیرد صورت پذیرد، نیازمند گسترش ناوگان کشتیرانی هستیم.

درخواست ایران برای حذف عوارض تردد کشتی از ولگا به دریای خزر

صفایی با اشاره به اینکه خواستار حذف عوارض تردد کشتی از ولگا به دریایی خزر هستیم، عنوان کرد: در صورتی که این اتفاق رخ دهد تا کشتی ها برای ورود به دریای خزر عوارض پرداخت نکنند، اتفاق بسیار خوشایندی رخ داده است.

وی با بیان اینکه از روسیه درخواست می کنیم اجازه دهد کشتی های با پرچم جمهوری اسلامی ایران در تمامی بنادر روسیه از جمله بندر نووراسییسک تردد کنند، اظهار داشت: در این صورت می توان صادرات غلات به روسیه را تضمین کرد.

صفایی در ادامه با اشاره به اینکه پایین آمدن آب دریای خزر به همه کشورها صدمه می زند، عنوان کرد: یکی از دلایل اتفاقی که رخداده این است که در ولگا سدهایی ایجاد شده که روی سطح آب دریای خزر تاثیر گذاشته و درخواست می کنم که در این رابطه توجه بیشتری از سوی روسیه صورت گیرد.

وی همچنین با اعلام اینکه سازمان بنادر و دریانوردی آمادگی دارد لایروبی بنادر روسیه از طریق ایران انجام شود، گفت: لایروب های بزرگی در دستور خرید داریم و امیدواریم شاهد توسعه همکاری های دریایی و بندری دو کشور باشیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.