برقراری خط کشتیرانی و پروازهای توریستی بین ایران و عمان

به گزارش سی نیوز،”رستم قاسمی” در گفت‌وگو با بخش خبری ساعت ۲۱ سیما، با اعلام اینکه رییس‌جمهور فردا (دوشنبه) به عمان سفر می‌کند، اظهار کرد: توافق‌هایی با وزیر حمل‌ونقل عمان در حوزه‌های جاده‌ای، ریلی و دریایی انجام شد که فردا (دوشنبه) با حضور رییس‌جمهور و مقامات ارشد عمانی به امضا می‌رسد.

وی افزود: فردا پس از ورود رییس‌جمهور به مسقط، مراسم استقبال رسمی از سوی سلطان عمان انجام خواهد شد و آیت الله رئیسی مذاکراتی با سلطان عمان خواهد داشت. همچنین توافق‌نامه‌هایی میان دو کشور در بخش‌های مختلف ازجمله حمل‌ونقل به امضا خواهد رسید.

وزیر راه و شهرسازی گفت: توافق‌نامه‌های ایران و عمان در حوزه حمل و نقل شامل برقراری خط کشتیرانی مسافری و باری میان دو کشور است که پس از امضا باید بعد از تصویب در دولت به صورت لایحه به مجلس ارایه شد و به تصویب نمایندگان برسد.

قاسمی بیان کرد: امروز مذاکرات خوبی با وزیر حمل‌ونقل عمان در خصوص برقراری خطوط هوایی میان دو کشور جهت انتقال گردشگران عمانی به استان‌های توریستی ایران انجام شد.

وی ادامه داد: خط حمل‌ونقل ترکیبی دریایی-جاده‌ای میان ایران و عمان برقرار می‌شود که عمان با این توافق به موافقت‌نامه عشق‌آباد ملحق خواهد شد.

تقویت و توسعه حمل‌ونقل میان ایران و عمان

قاسمی وزیر راه و شهرسازی در رأس هئیتی متشکل از بخش‌های مختلف حمل‌ونقلی به‌منظور ملاقات و مذاکره با همتایان خود در زمینه توسعه روابط حمل‌ونقل امروز عازم عمان شد.

در این سفر توافق حفظ و تقویت حمل‌ونقل دریایی میان بندرعباس و بندر السویق عمان و برقراری خط مسافری دریایی میان چابهار و مسقط و همچنین تسهیل تردد و حل مشکلات موجود در بنادر صلاحه و صحار عمان برای تردد کشتی‌های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در برنامه کاری وزیر راه و شهرسازی قرار دارد.

در بخش هوایی نیز دو طرف بر متنوع سازی ناوگان حمل‌ونقل هوایی جمهوری اسلامی ایران در مسیر عمان و همچنین برقراری خط پروازی میان مسقط – رامسر در دستور کار وزیر راه و شهرسازی قرار دارد.

در این سفر نیز پیش‌نویس قرارداد حمل‌ونقل جاده‌ای دوجانبه با عمان (ترکیبی و جاده‌ای) و همچنین الحاق عمان به موافقت‌نامه ترانزیتی سه‌جانبه چابهار منعقده بین ایران، هند و افغانستان در دستور کار قرار دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.