بازگشت ۸۳ هزار میلیارد تومان زمین مناطق آزاد به دولت

به گزارش سی نیوز، دبیر شورای عالی مناطق آزاد از امضای تفاهمنامه با ۳ کشور برای راه‌اندازی مناطق آزاد مشترک خبر داد و گفت: ۸۳ هزار میلیارد تومان زمین در مناطق آزاد به دولت بازگشت.

سعید محمد اظهار کرد: بر اساس آمارها صادرات از مناطق آزاد به خارج از مرزهای کشور یک میلیارد و 96 میلیون دلار و از مناطق ویژه اقتصادی 15 میلیارد و 600 میلیون دلار انجام‌شده که در سال 1400 مجموعاً به 15 میلیارد و 700 میلیون دلار رسیده است که البته این آمارها شامل ترانزیت‌های انجام‌شده نمی‌شود و تماماً مربوط به تولیدات مناطق است.

وی افزود: با وجود تمام اخبار کذب مبنی بر سکوی وارداتی بودن مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سال 1400 شاهد یک میلیارد و 106 میلیون دلار در مناطق آزاد و سه میلیارد و 590 میلیون دلار در مناطق ویژه اقتصادی بودیم که مجموع آن به چهار میلیارد و 700 میلیون دلار رسیده است.

وی تاکید کرد: تراز تجاری در مناطق ویژه اقتصادی در سال 1400 به 11 میلیارد دلار رسید البته در مناطق آزاد این تراز منفی است، اما فاصله 10 میلیون دلاری دارد؛ این رقم در سال 95 حدود 900 میلیون دلار منفی بود؛ ولی با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در سال 1401 تراز تجاری مثبت خواهد شد.

*بازگشت 10 میلیون و 800 هزار متر زمین به دولت

وی با یادآوری این‌که سال گذشته 36 هزار میلیارد تومان در مناطق آزاد تجاری و 64 هزار میلیارد تومان در مناطق ویژه اقتصادی سرمایه‌گذاری شده که مجموع آن به 100 هزار میلیارد سرمایه‌گذاری داخلی می‌رسد، گفت: در سال‌های گذشته معاملات ملکی بسیاری مبهمی شکل گرفته بود که با بررسی‌های حقوقی به آن‌ها رسیدگی شد.

وی افزود: از شهریورماه سال گذشته تاکنون 10 میلیون و 800 هزار متر زمین به ارزش 83 هزار میلیارد تومان که نزدیک به رقم بودجه عمرانی کشور است با روش‌های حقوقی و قضایی به نفع مناطق آزاد برگشته است و در سال جاری بیش از این میزان بازخواهد گشت.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد با بیان اینکه در 150 کشور جهان 5700 منطقه آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد، تصریح کرد: در ایران با توجه به سیاست های توسعه ای 8 منطقه آزاد در کشور داریم که هفت منطقه از جمله اردبیل، قصر شیرین، مهران،‌ بوشهر، زابل و اینچه برون نیز مصوب و در حال راه اندازی است، 33 منطقه ویژه اقتصادی داریم و 46 منطقه دیگه نیز باید ایجاد شود.

محمد با اشاره به این‌که سال گذشته دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد 6370 میلیارد تومان هزینه توسعه زیرساخت ها شامل حمل و نقل عمران منطقه ای گردشگری صنعت و معدن را انجام داد، اظهار کرد:‌ 531 هزار شغل مستقیم ایجاد شده که 360 هزار شغل مربوط مناطق آزاد و 171 هزار شغل مربوط به مناطق ویژه اقتصادی است. همچنین 2530 واحد تولیدی فعال در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مستقر هستند که یک هزار و 770 واحد آن در مناطق آزاد و 754 واحد آن در مناطق ویژه اقتصادی واقع شده است و بیش از 47 هزار واحد صنفی مستقر هستند و دو هزار و 300 واحد خدماتی تخصصی مانند پولی، لجستیکی و بانکی فعالیت می کنند.

وی ارزش تولیدات واحدهای مستقر در مناطق آزاد در سال 1400 را 592 هزار میلیارد تومان اعلام کرد که 47 هزار میلیارد تومان آن در مناطق آزاد و 545 هزار میلیارد تومان آن در مناطق ویژه اقتصادی بود.

*ممنوعیت واردات خودرو چهره مناطق آزاد را خراب کرد

وی در ادامه به ممنوعیت واردات خودرو به مناطق آزاد د رسال 97 اشاره کرد و با بیان این‌که با مشکل خودرو مواجهه بودیم که چهره کیش و قشم به عنوان جزایر گردشگری را خراب کرد، گفت: از واردات سال های گذشته 2500 خودرو در اختیار سازمان اموال تملیکی است. پیگیر بودیم تا با صدور رای دادگاه مبنی بر عدم امکان استفاده این خودروها در سرزمین اصلی بتوانیم از آنها در مناطق آزاد بهره ببریم که موافقت اولیه نیز کسب شد اما با توجه به زمانبر بودن و نیاز به تامین خودرو در جریان جام جهانی، درخواست کردیم که خودرو را به طور مستقیم به مناطق آزاد وارد شوند.

وی گفت: در دو هفته گذشته واردات خودرو در هیئت دولت مطرح و مورد تایید قرار گرفت و مقرر شد که پس از تعیین شیوه نامه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروی برقی به صورت نامحدود وارد مناطق آزاد کشور شود.با پیگیری های انجام شده قرار بر این شد که 2000 خودرو برقی تا سقف 20 هزار دلار وارد کیش و قشم شود که با توجه به برقی بودن این خودروها، سقف خودرو برداشته شد و واردات این خودرو برقی منتظر تدوین شیوه نامه وزارت صمت است.

*تامین 2 کشتی کروز برای جام جهانی قطر

دبیر شورای عالی مناطق آزاد درباره زیرساخت های منطقه آزاد کیش برای مسابقات جام جهانی اظهار کرد: 2 فروند کشتی کروز تامین شده و تا برگزاری مسابقات سه فروند کشتی دیگر تامین می‌شود و ظرفیت این کشتی بین 150 تا 350 مسافر است.

محمد با بیان اینکه زیرساخت های هتل های کیش در حال افزایش است و دو هتل 5 ستاره به زودی افتتاح می‌شود، ادامه داد: قرار بر این است که 400 پرواز در هفته در ایام جام جهانی از کشورمان به قطر برقرار شود .طبق مذاکرات انجام شده قرار بر این است که فضاهای اسکان ایران هم در هایا کارت قطر تعریف شود و در این صورت یک بُرد خوبی برای کشورمان ایجاد می شود و قرار شده برای افراد که تمایلی ندارند مهر ورود ایران به پاسپورتشان نخورد.

*ایجاد بانک آف‌شور در کیش

و با یادآوری این‌که طی شش ماه گذشته با مذاکرات با بانک مرکزی مجوز تاسیس بانک آف‌شور صادر شد و اکنون به دنبال جذب سهامداران خارجی برای راه‌اندازی آن هستیم، گفت: با راه‌اندازی این بانک ایرانیان خارج از کشور می توانند ارز خود را برای سرمایه گذاری مناطق آزاد به کشور بیاورند و با توجه به تحریم ها با مشکلی مواجه نشوند. با وجود مستقل بودن بانک آف‌شور از بانک مرکزی، بخشی از نظارت را برعهده دارد.

وی همچنین افزود: مناطق آزاد 20 سال و مناطق ویژه اقتصادی 13 سال معافیت مالیاتی و گمرکی دارند اما در دی ماه سال گذشته قانون مالیات بر ارزش افزوده باری تصویب شد که مشکلات فراوانی را از جمله دو برابر شدن مالیات را به دنبال داشت.در صورتی که این روند ادامه داشته باشد امکان کوچ سرمایه گذاران افزایش می یابد زیرا به عنوان مثال امارات مزیت 50 سال معافیت مالیاتی، اعطای زمین رایگان و اعطای تسهیلات ارزی معادل 90 درصد سرمایه مورد نیاز را ارائه می دهد.

وی همچنین درباره احداث مناطق آزاد مشترک با کشورهای همسایه نیز گفت: تفاهم نامه هایی در این زمینه با قطر، ارمنستان و عمان نهایی شده که به زودی به امضا خواهد رسید و همچنین از سوی روسیه، سوریه و اقلیم کردستان برای راه اندازی مناطق آزاد مشترک علاقه مندی هایی وجود دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.