آخرین جزئیات تأمین لکوموتیو برای شبکه راه‌آهن/ ‌امکان تعمیر کشنده‌های ریلی غیرفعال ‌

به گزارش سی نیوز،روز شنبه 24 اردیبهشت ماه سال جاری، در کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی، موضوع واردات 200 دستگاه لکوموتیو ریلی از چین، دلایل عدم بهره گیری از توان و ظرفیت لکوموتیوساز‌های داخلی و نحوه رعایت قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

* عقد قرارداد با لکوموتیوسازان داخلی

در این جلسه، سید مصطفی میرسلیم نماینده مردم تهران، حسن شجاعی ریاست کمیسیون اصل 90، سید رضا فاطمی امین وزیر صمت، منوچهر منطقی، معاون حمل و نقل وزارت صمت، بابک احمدی مدیرعامل بخش ریلی مپنا، سید میعاد صالحی، مدیرعامل راه‌آهن و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

پس از استماع سوالات نمایندگان سوال کننده و نظرات شرکت کنندگان در جلسه، جمع بندی اولیه این شد که ابتدا به اندازه ظرفیت تولید داخل برای لکوموتیو، قراردادهایی توسط شرکت راه آهن مدیریت و تنظیم شود و بعد از عقد قراردادها و تکمیل ظرفیت داخلی، اگر مجددا نیازی باقی ماند، از طریق کشور های خارجی البته صرفا توسط تولید کنندگان داخلی و با رعایت قانون سهم ساخت داخل و پیوست فناوری منطبق بر قانون اشاره شده، نسبت به رفع این قبیل نیازها اقدام شود.

* واردات لکوموتیو از چین و روسیه از دستور کار راه‌‌آهن خارج می‌شود

در این جلسه مقرر شد موضوع واردات مستقیم لکوموتیو از چین و روسیه توسط راه‌آهن به علت عدم تطابق با قوانین و مقررات جاری کشور و مغایر بودن با سیاست های کلی نظام، از دستور کار شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران خارج شود.

همچنین تیم مشترکی متشکل از وزارت راه و شهرسازی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، متولی تعیین دقیق ظرفیت تولید‌کنندگان داخلی شدند تا بتوانند ظرفیت واقعی لکوموتیوسازان داخلی در پنج سال آینده احصا شود و در صورت وجود نیاز مازاد، خرید کشنده از خارج از کشور، با تشکیل کنسرسیومی متشکل از سازندگان داخلی صورت پذیرد.

150 کشنده ریلی سرد می‌توانند به مدار خدمت رسانی بازگردند

در همین رابطه محمدجواد شاهجویی، کارشناس اقتصاد حمل و نقل در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اعلام کرد: وضعیت کشنده‌های ریلی موجود در کشور نامطلوب بوده و به یکی از چالش های جدی پیشِ روی این صنعت تبدیل شده است، به طوری که بنا به اعلام راه‌آهن، افت محسوس عملکرد حمل بار و مسافر ریلی در سال‌های اخیر، ارمغان پایین بودن درصد آماده به کاری کشنده‌های ریلی است.

وی افزود: از همین رو، طی چند ماه گذشته، تیم مدیریتی شرکت راه آهن در تلاش بود تا با خرید کشنده‌های ریلی جدید از خارج از کشور مساله را مرتفع کند، به همین واسطه مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران، خبر از خرید 1000 دستگاه کشنده ریلی جدید طی مدت سه سال را داد و در سفر به روسیه نیز، مذاکراتی برای تحقق این وعده با لکوموتیوسازان روسی انجام داد.

وی با بیان اینکه هم اکنون در داخل کشور ظرفیت برای ساخت کشنده های ریلی وجود دارد، گفت: لکوموتیوسازان داخلی در صورت اخذ سفارش از راه آهن قادر خواهند بود حداقل 70 تا 100 کشنده جدید در سال تولید کنند که به نظر می رسد همین تعداد بتواند نیازهای فعلی راه آهن را پوشش دهد. از سوی دیگر، هم اکنون بالغ بر 150 کشنده ریلی در شبکه موجود است که نیاز به تعمیر دارند و می توانند با صرف هزینه 20 درصدی نسبت به خرید کشنده ریلی جدید، به مدار خدمت رسانی باز گردند.

توازن بین خرید از خارج و استفاده از ظرفیت های داخلی

شاهجویی تصریح کرد: بنابراین آنچه در موضوع کشنده‌های ریلی باید راه‌آهن پیگیری کند، پرداخت مطالبات معوق پیمانکاران حوزه لکوموتیو در گام اول، تلاش برای احیای لکوموتیوهای سرد شده به صورت کوتاه مدت در گام دوم، عقد قرارداد با لکوموتیوسازان داخلی و در نهایت خرید از خارج از کشور است. این مسیری است که راه آهن برای حل مشکلات موجود در حوزه بهره‌برداری از کشنده های ریلی ضرورت دارد بپیماید.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: البته آنچه مسلم است این است که هم برای باقی ماندن جریان انتقال فناوری در حوزه ساخت لکوموتیو به داخل کشور و هم برای عدم ایجاد فضای انحصاری برای لکوموتیوسازان داخلی، بهتر است که همواره خرید از خارج به عنوان یکی از رویکردهای سیاستی راه آهن مدنظر قرار داشته باشد. به بیان دیگر، واردات صرف از خارج از کشور و یا تماما وابسته بودن به لکوموتیوسازان داخلی، در دیدگاه کلان به نفع کشور نیست و ضرورت دارد راهکاری بینابینی در این زمینه به کار گرفته شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.