چین در ماه آوریل 650 هزار بشکه نفت از ایران خرید

به گزارش سی نیوز، به نقل از رویترز، واردات نفت چین از ایران در ماه آوریل از رقم بالای اواخر سال 2021 و اوایل سال 2022 به علت کاهش تقاضا از سوی پالایشگاه های مستقل پس از محدودیت‌های کرونایی در این کشور که تقاضا برای سوخت را کم کرد، کاهش یافته است.

با وجود این کاهش، ایران همچنان 7 درصد واردات نفت بزرگ ترین واردکننده نفت خام جهان را تامین می کند.

برآوردهای اولیه «Vortexa Analytics» نشان داد، چین در ماه آوریل نزدیک به 650 هزار بشکه نفت در روز از ایران نفت وارد کرده است که اندکی کمتر از 700 هزار بشکه در روز تخلیه شده در ماه مارس است.

«کپلر»، یک شرکت تحلیل آمار دیگر که آمار صادرات نفت ایران در ماه آوریل را دنبال می کرد، رقم 575 هزار بشکه در روز را اعلام کرده است. این رقم از متوسط 840 هزار بشکه سه ماهه نخست 2022 کمتر است. هرچند این آژانس انتظار دارد آمار ماه آوریل در هفته های آتی افزایش یابد.

پالایشگاه های مستقل چین که «تی پات» نامیده می شوند و بیشتر در استان شرقی «شاندانگ» واقع شده اند، مشتری نفت ایران هستند.

آنها مشتریان اصلی محموله های نفت شناور ایران بر روی آب از طریق خرید لحظه ای هستند. نفت خام ایران در نفتکش هایی در آب های آسیا، گزینه جذابی است زیرا می تواند به سرعت ارسال و تحویل شود.

به گفته تاجران، این پالایشگاه ها از ماه فوریه، واردات نفت خام را کاهش داده اند و به علت افزایش قیمت ها، کم شدن سهمیه واردات، محدودیت های کرونایی، با نیمی از ظرفیت خود در ماه آوریل فعالیت می کنند.

اما لی، تجلیلگر ورتکسا مدعی است: «بشکه های نفت ایران از ماه فوریه پس از کاهش توان عملیاتی پالایشگاه های مستقل، برای یافتن خریدار، با مشکل روبرو هستند.»

لی افزد: حداقل 6 محموله نفت ایران که در مجموع به 8 میلیون بشکه می رسد، نتوانسته در بنادر چین تخلیه شوند و بیش از 3 ماه است که در بنادر «شاندونگ» و «ژجیانگ» بر روی آب شناور هستند.

گفته می شود عامل دیگر این کاهش، ادامه واردات نفت ارزان روسیه از سوی چین است.

نفت روسیه پس از کاهش تقاضا از سوی کشورهای اروپایی از ترس مواجه شدن با تحریم، به سوی چین روانه شده است.

آمارهای موسسه ریفینیتیو ایکون نشان می‌دهد، واردات نفت چین از روسیه در ماه آوریل 16 درصد نسبت به ماه مارس افزایش یافته و به 860 هزار بشکه در روز رسیده است که بالاترین میزان از اواخر ماه دسامبر به شمار می رود.

پالایشگاه های چینی محموله های اورال روسیه را 6 تا 7 دلار ارزان تر از نفت برنت دریافت کردند، درحالی که نفت ایران 5 دلار ارزان تر از نفت برنت است.

گمرک چین برای نخستین بار به صورت رسمی میزان واردات ایران را منتشر کرده و از واردات روزانه 260 هزار تن (1.9 میلیون بشکه) در هر کدام از ماه های دسامبر و ژانویه خبر داده است.

بلومبرگ پیش از این گزارش داده بود، واردات نفت خام چین از ایران در سال 2021 به بالاترین رقم از سال 2018 رسیده است.

آمار شرکت کپلر، شرکت رهیابی محموله های نفتی، نشان داده بود، پالایشگاه های چینی 324 میلیون بشکه نفت از ایران و ونزوئلا در سال2021 خریدند که حدود 53 درصد از سال پیش از آن بیشتر است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.