احداث ۱۳ هزار کیلومتر انواع راه طی یک دهه اخیر

به گزارش سی نیوز، به نقل از شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، خیرالله خادمی در جلسه مجمع عمومی این شرکت که با حضور مهدی نورایی، رئیس مرکز امور مجامع وزارت راه و شهرسازی و نمایندگانی از وزارت خانه‌های اقتصاد و صمت و سازمان برنامه و بودجه با موضوع طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای سال ۱۳۹۹ برگزار شد از احداث ۲ هزار و ۲۷۰ کیلومتر مسیر ریلی در طی اجرای برنامه‌های پنجم و ششم توسعه خبر داد و عنوان کرد: احداث ۹۹۴ کیلومتر آزادراه و ۹ هزار و ۸۰۰ کیلومتر راه و بزرگراه از دیگر اقدامات صورت گرفته در این طول ۱۰ سال گذشته، معادل احداث ۱۳ هزار کیلومتر انواع راه است.

وی طول متوسط سالانه ریل‌گذاری انجام شده در ۱۰ سال گذشته را ۲۰۶ کیلومتر اعلام کرد و گفت: یکی از مهمترین اقدامات صورت گرفته در این سال‌ها توسعه شبکه ریلی و اتصال مراکز استان‌ها به مسیرهای ریلی کشور است و در همین راستا تولید ریل ملی از اواخر سال ۱۳۹۸ و تولید انبوه آن در سال ۱۳۹۹ گامی اساسی به سوی دستیابی به این اهداف بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بهره‌برداری از ۸۶ کیلومتر آزادراه به طور متوسط در هر سال و ۸۹۱ کیلومتر راه و بزرگراه سالانه نیز بخش دیگری از اقدامات در توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل محسوب می‌شود که با توجه به نیاز گسترده‌تر توسعه شبکه بزرگراهی در سطح کشور اقدامات سازنده‌ای در این زمینه صورت گرفته است.

خادمی ارتقا و توسعه طرح‌های واقع در کریدورهای شمالی-جنوبی و شرقی- غربی را یکی از اهداف کلان شرکت دانست و اظهار کرد: اتصال به کریدورهای ترانزیتی بین المللی به منظور افزایش توان رقابت‌پذیری با شبکه‌های رقیب، اتصال نقاط مختلف کشور به شریان‌های ترانزیتی، افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه در اجرای پروژه‌ها با ارتقا سطح تکنولوژی‌های مورد استفاده در راهسازی از دیگر برنامه‌های اساسی شرکت است.

وی تأمین منابع مالی نقدی و تخصیص به موقع و متناسب و کافی اعتبارات را یکی از راهکارهای اساسی در تکمیل طرح‌های اولویت دار راهسازی اعلام کرد و افزود: شرکت ساخت در این سال‌ها با فاز بندی اجرای پروژه‌ها به ویژه در حوزه راه آهن شرایطی برای بهره‌برداری از بخش‌های تکمیل شده مسیر فراهم کرده است که بدین ترتیب با تأمین به موقع اعتبارات مورد نیاز، پروژه‌ها به طور کامل در دسترس هم میهنان قرار می‌گیرند.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با اشاره به هزینه‌های بالا اجرای طرح‌های ریلی، خاطرنشان کرد: احداث خطوط ریلی از نظر هزینه و تکنولوژی‌های اجرایی یک ابر پروژه محسوب می‌شوند و برای بهره‌مندی به موقع از سرمایه گذاری صورت گرفته معمولاً در دو فاز اجرا و بهره‌برداری می‌شوند. در صورت تخصیص به موقع اعتبار مورد نیاز در فاز دوم بعد از بهره‌برداری این طرح‌ها کامل‌تر و با تمامی امکانات مورد نیاز زیر عبور قرار می‌گیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.