همکاری ایران و روسیه تحریم‌های آمریکا را بی‌اثر می‌کند

به گزارش سی نیوز، وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که همکاری ایران و روسیه تحریم‌های آمریکا را بی‌اثر می‌کند، گفت:‌ روسیه به‌عنوان همسایه‌ای مهم برای ایران اهمیت دارد.

رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در مراسم امضای توافقنامه جامع حمل‌ونقل ایران و روسیه با تاکید بر علاقمندی ایران به توسعه و گسترش همکاری‌ها با همسایگان، اظهار کرد:‌ ایران با 15 کشور مرز مشترک دارد و در این میان، روسیه به‌عنوان همسایه‌ای مهم با روابطی تاریخی، برای ما اهمیت دارد.

وی با تاکید بر این‌که اگر ایران و روسیه همکاری‌های نزدیکی با هم داشته باشند، تحریم‌های آمریکا و غرب ضد دو کشور هیچ تاثیری نخواهد داشت، افزود:‌ هر تجارتی نیازمند توسعه حوزه حمل و نقل است و این امکان وجود دارد که هر توافقی میان دو کشور در حوزه حمل و نقل به امضا برسد.

وی گفت: صادرات بین دو کشور و صادرات روسیه به دیگر کشور‌ها از طریق ایران می تواند مورد توافق قرار بگیرد و در کمترین زمان ممکن اجرایی شود.

قاسمی تاکید کرد: از بین مسیر‌های ریلی، مسیر ریلی رشت-آستارا بسیار کوتاه و به صرفه است و در صورت همکاری دو کشور در تکمیل این قطعه حجم مبادلات و ترانزیت کالا میان دو کشور افزایش چشمگیری خواهد یافت.

وی یادآور شد:‌هم در چابهار و هم در بندر شهید رجایی می‌توانیم همکاری‌های خود را افزایش دهیم.

ویتالی ساولیف، وزیر حمل و نقل روسیه نیز با اشاره مناسبات رو به گسترش دو کشور ابراز امیدواری کرد با امضا این توافقنامه، همکاری‌های دوجانبه در حوزه حمل و نقل بیش از پیش گسترش یابد، گفت:‌کریدور ریلی شمال-جنوب می‌تواند اساس گسترش همکاری‌ها بین کشور‌های روسیه، ایران و حوزه آسیای میانه و قفقاز باشد و امضا یک قرارداد برای اجرایی شدن این طرح عظیم مورد نیاز است.

وی با بیان این‌که امیدواریم با همکاری مشترک، قطعه ریلی رشت-آستارا به اتمام برسد، اضافه کرد:‌ علاوه بر اقدامات مشترک در زمینه ساخت این قطعه، می‌‌توانیم در زمینه استفاده و بهره‌برداری از آن که در مسیر گذرگاه ریلی شمال-جنوب از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، همکاری کنیم.

وزیر حمل و نقل روسیه با اشاره به اینکه کشورش به جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کانون تجاری و ترانزیتی در منطقه نگاه می‌کند، گفت: با تکمیل خطوط ریلی و به‌ویژه قطعه رشت-آستارا، از شمال اروپا تا شبه‌قاره هند، به هم متصل می‌شود و عواید ترانزیتی بسیار زیادی برای کشور‌های مسیر و از جمله ایران و روسیه داشته باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.