بانک جهانی دورنمای رشد اقتصاد دنیا در سال جاری میلادی را کاهش داد

به گزارش سی نیوز، به نقل از بلومبرگ، بانک جهانی پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد دنیا در سال جاری میلادی را به‌خاطر حمله روسیه به اوکراین پایین آورد و قصد دارد یک بسته کمکی بزرگ‌تر از بسته‌ کمک کرونایی برای کشورهایی که با پیامدهای متعدد بحران فعلی دست‌وپنجه نرم می‌کنند در نظر بگیرد.

دیوید مالپس، رییس بانک جهانی اعلام کرد پیش‌بینی رشد اقتصاد دنیا در 2022 تا 3.2 درصد پایین آمده‌است، درحالی‌که این رقم در ژانویه 4.1 درصد تخمین زده‌شده بود. وی گفت دلیل این اقدام کاهش دورنمای رشد اقتصاد برای اروپا و آسیای مرکزی بوده که اوکراین و روسیه جزئی از آن هستند. اقتصاد دنیا 5.7 درصد در سال گذشته میلادی رشد داشت.

رییس بانک جهانی گفت قصد دارد با هیئت‌مدیره بانک در مورد یک بسته کمکی 15 ماهه از آوریل سال جاری تا ژوئن سال آینده میلادی به ارزش 170 میلیارد دلار مذاکره کند. 50 میلیارد دلار از این مقدار طی 3 ماه آینده اختصاص داده خواهد شد.

این اظهارات مالپس و تصمیمات او قبل‌از اجلاس بهاره صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در این هفته در واشنگتن اعلام شده است. قرار است در این اجلاس در مورد امنیت غذایی، تورم، بدهی و شوک حمله روسیه به اوکراین گفتگو شود.

بانک جهانی در ماه گذشته یک بسته 3 میلیارد دلاری برای اوکراین در نظر گرفت که انتظار می‌رود طی ماه‌های آینده تصویب و اجرایی شود.

مالپس گفت بحران بدهی برای کشورهای کم‌درآمد و دارای درآمد متوسط در سال جاری میلادی تشدید می‌شود.

وی گفت:«کشورها تحت فشار شدید مالی قرار دارند و 60 درصد از کشورهای کم‌درآمد توانایی پرداخت بدهی‌های خود را ندارند».

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.