ماجرای فراخوان جعلی اعتصاب رانندگان کامیون

به گزارش سی نیوز، احمد کریمی درباره اعتراضات کامیون داران گفت: در سال ۹۷ که اعتراضات کامیون داران آغاز شد قرار شد تا بخشی از مشکلات کمبود کرایه حمل از طریق روش تن-کیلومتر حل شود اما با یک بار این قضیه برطرف نمی‌شود بلکه باید رقم پایه تن – کیلومتر به روز رسانی شود و قرار نیست رانندگان با کرایه سال گذشته به عنوان رقم پایه، فعالیت کنند.

وی افزود: بر اساس قاعده تن- کیلومتر هر زمان که تورم و یا کاهش قیمت داشتیم باید نرخ پایه به روز رسانی شود. مثلاً اگر توافقات بین المللی انجام شود، ممکن است کاهش قیمت داشته باشیم و برخی اقلام مانند لاستیک ارزان شود اما در حال حاضر چنین اتفاقی نیفتاده و افزایش قیمت داشتیم. آخرین بار نرخ پایه تن – کیلومتر اردیبهشت سال گذشته به روز رسانی شد اما قیمت برخی از کالاها دو برابر شده است.

دبیر انجمن صنفی کامیون داران با تأکید بر اینکه باید پروژه تن- کیلومتر به طور کامل اجرا شود، اظهار داشت: عوامل مؤثر در افزایش و یا کاهش کرایه حمل کالا مانند گرمسیری و یا سردسیری مبدأ و مقصد و یا همچنین کم باری و پرباری فصل سال در ضرایب تن- کیلومتر لحاظ نشده است.

لاستیک فروشان از سامانه وزارت صمت لاستیک می خرند و با قیمت آزاد به رانندگان می‌فروشند

کریمی تصریح کرد: در سال ۹۷ بعد از اعتراضات رانندگان کامیون، جلسات زیادی برگزار و قرار شد مشکلات حل شود که بخشی از آنها برطرف شد. مثلاً ارز یارانه‌ای به واردات لاستیک اختصاص یافت و شرایط خوبی داشتیم. سازمان راهداری براساس سامانه‌ای که راه اندازی کرده بود و نیز کارکرد خودروهای سنگین اقدام به توزیع لاستیک می‌کرد. حتی به جایی رسیدیم که لاستیک بود و متقاضی کم بود. اما پس از حذف یارانه ارز واردات لاستیک و انتقال توزیع به سامانه «کالا» ی وزارت صمت، لاستیک فروشان بلافاصله به این سامانه مراجعه و همه لاستیک‌ها را خریداری می‌کنند. سپس با قیمت آزاد به رانندگان می‌فروشند.

فراخوان اخیر اعتصاب رانندگان جعلی است

وی افزود: فراخوان اخیر اعتراضات رانندگان جعلی است که به عنوان اتحادیه سراسری کامیون داران و رانندگان کشور منتشر شده است ولی چنین اتحادیه‌ای وجود خارجی ندارد. سه نفر در خارج از کشور پشت این قضیه هستند. آنچه واقعیت دارد کانون صنفی رانندگان است و ما هم اعلام کرده ایم که این فراخوان جعلی است ولی پیگیر مشکلات رانندگان هستیم.

ناوگان پُرکار هر ماه با کمبود سوخت مواجه می‌شود

این فعال صنفی حمل و نقل جاده‌ای درباره مشکل کمبود سوخت رانندگان کامیون گفت: بعد از حمله هکری به سامانه شرکت ملی پخش، مشکلات ما بیشتر شد اما پیش از آن هم رانندگان مشکلاتی در زمینه کمبود سوخت داشتند. به عنوان مثال ناوگان پرکار و پرتردد در میانه ماه با کمبود سوخت مواجه می‌شود. کامیونی که صدی ۴۰ لیتر مصرف دارد و از آن طرف ۲۵ هزار لیتر مصرف سوخت در ماه دارد تنها ۵ هزار لیتر گازوئیل به او می‌دهند.

ناوگان کم مسافت، مشکل تردد خالی تا پای بار دارد که به آن سوخت نمی‌دهند

دبیر انجمن صنفی کامیون داران یادآور شد: از سوی دیگر برای ناوگان کم کارکرد و تردد در مسافت‌های کوتاه نیز مشکلاتی وجود دارد. عدم اختصاص سهمیه سوخت مسافت طی شده برای رسیدن به پای بار. به این معنا که بین ۴۰ تا ۱۰۰ کیلومتر مسافت باید طی شود تا به مبدأ بار که ذوب آهن یا معدن یا هر چشمه بار دیگری باشد، طی می‌شود اما به این پیمایش سوختی اختصاص نمی‌یابد. چون اختصاص سوخت براساس میزان پیمایش مذکور در بارنامه است و مسافت پیموده شده تا پای بار مورد محاسبه قرار نمی‌گیرد.

وی افزود: البته به بخشی از ترددهای یک سر خالی سوخت تعلق می‌گیرد. ما این موضوع را به شرکت پخش و شرکت راه انتقال دادیم. آنها هم پذیرفتند تا به طور متوسط ۷۵ کیلومتر در ماه به عنوان میزان پیمایش بدون کارکرد در کارت‌های سوخت لحاظ شود اما نهایتاً مورد پذیرش قرار نگرفت.

تأمین اجتماعی حق بیمه رانندگان جدیدالورود را یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین کرده است!

کریمی مشکل دیگر رانندگان را حذف رانندگان جدید الورود از مصوبه دولت قبلی در خصوص اختصاص یارانه به حق بیمه رانندگان عنوان و تصریح کرد: در حال حاضر سازمان تأمین اجتماعی صرفاً رانندگان دارای سابقه را مشمول یارانه دولتی بیمه تأمین اجتماعی قرار داده است و رانندگان تازه وارد این امکان را ندارند. همچنین با توجه به افزایش دستمزد در سال جاری، حق بیمه رانندگان تازه وارد یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شده است که در توان رانندگان خصوصاً رانندگان «غیرخود مالک» نیست. در این چند روز کامیون‌های اتاق دار به خاطر بالا بودن حق بیمه اعتراض کرده اند.

دبیر انجمن صنفی کامیون داران خاطرنشان کرد: در روزهای اخیر تعدادی از رانندگان کامیون فراخوان جعلی را باور کردند و ۱۵ فروردین در استان‌های فارس، کرمان و کرمانشاه دست از کار کشیدند که بر روی حمل محصولات کشاورزی اثر گذاشت و سبب افزایش قیمت کالاهای کشاورزی شد. اما از دیروز مجدداً فعالیت آنها شروع شده و با پیگیری‌های ما امروز همه بارهای مورد نیاز به میادین میوه و تره بار ارسال شده است.

حتی از کامیون‌های در حال حرکت هم سرقت می‌کنند

وی یکی دیگر از مشکلات رانندگان را ناامنی جاده‌ها، مزاحمت برای رانندگان و سرقت از کامیون‌ها در جاده‌ها دانست و گفت: برخی مزاحمان چادر کامیون‌ها را پاره کرده و بار کامیون را خالی می‌کنند. حتی بار کامیون‌های در حال حرکت را هم خالی کرده اند. ضمن اینکه سنگ پرانی و شکستن شیشه کامیون‌ها را نیز داشته ایم که فیلم آن را به فرمانده ناجا ارائه کردیم. فرمانده نیروی انتظامی به فرماندهان استان‌ها اعلام کرده تا به جد پیگیر حقوق رانندگان باشند.

کریمی یادآور شد: ۲۳ فروردین ماه با وزیر راه و شهرسازی و ۲۷ فروردین با مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی جلساتی داریم. جلساتی در هفته‌های پیش رو با اعضای کمیسیون‌های عمران و اجتماعی مجلس برگزار خواهیم کرد تا مشکلات رانندگان به خصوص در حوزه بیمه تأمین اجتماعی را برطرف کنیم.

مشکل کمبود سوخت در برخی جایگاه‌ها، به دلیل مشکل عدم تخصیص گازوئیل به کامیون‌های نفتکش است

وی در خصوص کمبود سوخت در برخی از جایگاه‌های تعدادی از استان‌های کشور اظهار داشت: مشکلی که در جایگاه‌ها وجود دارد به دلیل مشکلات کمبود سوخت ناوگان نفت کش و حمل سوخت است. با توجه به اینکه مسافت طی شده برای کامیون‌های سوخت کوتاه است و کارکرد مندرج در بارنامه آنها ۵ هزار کیلومتر است اما دو تا سه هزار کیلومتر آن در ماه خالی است تا به محل بارگیری برسد اما برای این مسافت به آنها سوختی نمی‌دهند که باید این مشکلات ساماندهی شود تا سوخت به موقع به جایگاه برسد.

این فعال صنفی از دیگر مشکلات ناوگان سوخت رسان را پرداخت با تأخیر یک تا دو ماهه کرایه حمل دانست و اظهار داشت: شرکت ملی پخش پول سوخت خریداری شده از سوی جایگاه را چند روز زودتر از ارسال محموله دریافت می‌کند که بخشی از آن کرایه حمل است ولی هنگامی که می‌خواهد کرایه را به راننده بدهد با یک تا دو ماه تأخیر آن را به پیمانکار می‌دهد تا به راننده پرداخت شود در حالی که باید جایگاه دار کرایه را بلافاصله پس از رسیدن محموله به راننده تحویل دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.