انتقاد رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی از اخذ مالیات ارزش افزوده از بلیت هواپیما

به گزارش سی‌نیوز، حرمت‌الله رفیعی با اشاره به اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مسافران حمل‌ونقل هوایی در کشور (پروازهای داخلی)، اظهار کرد:‌ سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرده مالیات بر ارزش افزوده در پروازهای خارجی دریافت نمی‌شود. البته نباید هم این کار انجام شود، چراکه برخلاف قوانین بین‌المللی است.

وی با یادآوری این‌که حمل‌ونقل همواره از پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده معاف بوده است، افزود: مشخص نیست چرا حمل‌ونقل هوایی را از این معافیت حذف کرده‌ و از آن مالیات بر ارزش افزوده می‌گیرند.

وی تاکید کرد: این نوع مالیات زمانی باید دریافت شود که -فعالیت اقتصادی- ارزش‌افزوده داشته باشد. حمل‌ونقل هوایی چه ارزش‌افزوده‌ای برای مردم دارد؟

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی با تاکید بر این‌که حمل‌ونقل هوایی هیچ ارزش‌افزوده‌ای برای مردم ندارد، گفت: این کار بهانه‌ای برای سودجویی و افزایش قیمت‌ها می‌شود.

رفیعی با تاکید بر این‌که دریافت مالیات بر ارزش افزوده کار بسیار عبث و بیهوده‌ای است، اضافه کرد: متاسفانه در بخش حمل‌ونقل هوایی بارها دیده‌ایم که دست در جیب مردم می‌کنند و به‌ناحق قیمت‌ها را افزایش می‌دهند. این وضعیت به سایر شقوق حمل‌ونقل از جمله قطار، اتوبوس، تاکسی و … تسری پیدا کرده و باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود.

وی با اشاره به این‌که در این وضعیت هیچ مسئولی هم از افزایش قیمت‌ها جلوگیری نمی‌کند، اظهار کرد: ایرلاین‌ها نه به “High Season” قانع هستند نه به “low season”. واقعیت آن است که نرخ‌گذاری در صنعت حمل‌ونقل هوایی دقیقا مانند خودروسازی است. هر وقت دوست داشته‌ باشند قیمت را افزایش می‌دهند و هیچ نظارتی در این بخش وجود ندارد.

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی همچنین درباره پروتکل‌های مقابله با شیوع ویروس کرونا در سفرهای هوایی، گفت: معمولا عادت داریم توپ را در زمین مردم بیندازیم، بگوییم رعایت نمی‌کنند و عامل شیوع کرونا هستند. بنده اخیرا  در یکی از دالان‌های فرودگاه امام خمینی(ره) دیدم که مردم به شکل فشرده کنار هم ایستاده بودند و سه نفر در حال تست PCR از آنها بودند، در چنین جایی معلوم است هر کسی کرونا می‌گیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.