پس از 5 ماه معطلی؛ پهلوگیری کشتی حامل ۶۷ هزار تن جو وارداتی

 

به گزارش سی نیوز به نقل از روابط عمومی دادگستری استان هرمزگان، ‌مجتبی قهرمانی از پهلوگیری یک کشتی حامل 67 هزار تن جو وارداتی در استان هرمزگان با اقدام به موقع دستگاه قضا خبر داد.

رئیس کل دادگستری هرمزگان گفت: با صدور دستور ویژه قضایی، اقدامات لازم به منظور پهلوگیری یک فروند کشتی خارجی به نام star sky که حامل 67 هزار تن جو وارداتی است در بندر شهید رجایی بندرعباس انجام شد و هم اکنون این محموله بزرگ به وسیله صد‌ها دستگاه کامیون در حال ارسال به اقصی نقاط کشور است.

مجتبی قهرمانی اظهار کرد: در جریان بازدید از بندر شهید رجایی بندرعباس و پس از کسب اطلاع از مشکل به وجود آمده برای ترخیص محموله بزرگ جو وارداتی، دستورات صریح قضایی جهت رفع موانع موجود صادر شد و از مسئولان مربوطه خواسته شد، پس از اطمینان از سلامت این محموله، سریعاً نسبت به ترخیص آن اقدام کنند.

وی خاطر نشان کرد: عدم پهلوگیری این کشتی در بندر شهید رجایی بندرعباس باعث شده بود 67 هزار تن جو وارداتی از نوزده شهریورماه 1400 به مدت بیش از پنج ماه بر روی دریا معطل بماند و در معرض انقضاء تاریخ مصرف و خطر تضییع قرار گیرد که این موضوع با توجه به تخصیص ارز دولتی به واردکنندگان و همچنین هزینه‌های نگهداری، منجر به تحمیل خسارت قابل توجهی به بیت المال می‌شد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان همچنین ضمن قدردانی از ادارات و دستگاه‌هایی که در این رابطه با مسئولان قضایی همکاری لازم را داشته اند، گفت: خوشبختانه با اقدام به موقع دستگاه قضایی و همکاری خوب دستگاه‌های اجرایی مربوطه، هم اکنون پس‌از رفع تمامی موانع و با توجه به تسهیل در فرآیند ترخیص کالا، این کشتی با محموله 67 هزار تنی جو وارداتی در بندر شهید رجایی بندرعباس پهلوگیری کرده و عملیات تخلیه آن در حال انجام است تا از این طریق، بخش قابل توجهی از غله مورد نیاز کشور تأمین شود.

وی در ادامه افزود: با هماهنگی شرکت غله و اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان هرمزگان، کامیون‌های مورد نیاز برای بارگیری محموله این کشتی نیز تأمین شده است و روند ارسال آن به استان‌های مختلف کشور به صورت شبانه روزی ادامه دارد.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در پایان تاکید کرد: رویکرد مسئولان قضایی در بازدید از بنادر و گمرکات، تعیین تکلیف سریع کالا‌های اساسی به ویژه اقلام ضروری از مرحله ترخیص تا رسیدن به دست مصرف کنندگان است و این امر باتوجه به ضرورت رفع موانع قانونی به صورت مستمر از سوی دستگاه قضایی استان هرمزگان پیگیری می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.