وزارت صمت تجارت ترجیحی با عمان را پیگیری می کند

به گزارش سی نیوز، سیدرضا فاطمی امین در دیدار با همتای عمانی خود بر گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری با عمان هم راستا با روابط دوستانه دو کشور تأکید کرد.

وی با اعلام علاقمندی برای تعمیق تجارت ترجیحی میان دو کشور، گفت: تجارت ترجیحی مطمئناً باعث ارتقاء مناسبات و افزایش حجم مبادلات تجاری خواهد شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با جلسات کارشناسی در این حوزه با طرف‌های عمانی موافقتنامه تجارت ترجیحی و لیست کالاهای مورد توافق را پیگیری خواهد کرد تا گام بسیار بزرگی برای توسعه مناسبات برداشته شود.

فاطمی امین با اشاره به علاقمندی شرکت‌های ایرانی برای حضور در عمان و گسترش مراودات با این کشور، بیان کرد: آماده معرفی شرکت های بزرگ و توانمند ایرانی در حوزه های مختلف از جمله دارو، صنایع غذایی، لوازم خانگی و صنایع معدنی برای کار مشترک در عمان هستیم،البته به شرطی که ورود این شرکتها توسط کارگروه ویژه ای تسهیل شود.

فاطمی امین افزود:  با توجه به اینکه حوزه معدن یکی از اولویت‌های کشور عمان است، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ما نیز در حوزه اکتشافات معدنی می‌تواند همکاری‌های مشترکی با کشور عمان داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه صادرات ایران امسال به ۴۵ میلیارد دلار خواهد رسید، گفت: این حجم از صادرات نشان می‌دهد که ما توانستیم شرایط فعلی تحریم‌ها را به خوبی مدیریت و کنترل نماییم.

وزیر صنعت معدن و تجارت کشورمان همچنین گردشگری سلامت را ظرفیت مشترکی برای سرمایه‌گذاری های دو کشور دانست و بر ایجاد پایانه های صادراتی و گلخانه توسط عمانی ها در ایران برای موضوع امنیت غذایی این کشور تاکید کرد.

فاطمی امین، سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه برق و اتصال شبکه برق دو کشور را از دیگر ظرفیت‌های گسترش مراودات دانست و گفت: مسیر ترانزیتی میان ایران، عمان، ترکمنستان و ازبکستان و بندر چابهار نیز فرصت دیگری می باشد.

* تسهیلات دولت عمان برای سرمایه گذاری ایرانی‌ها در این کشور
وزیر تجارت، صنعت و توسعه سرمایه گذاری سلطنت عمان نیز در این دیدار با اشاره به تسهیلات دولت عمان برای سرمایه گذاری ایرانی ها در این کشور، بیان کرد: فعالیت سرمایه گذاران ایرانی با مالکیت ۱۰۰ درصد، بدون حضور کفیل عمانی و ارایه اقامت طولانی مدت از تسهیلاتی است که برای سرمایه گذاری در کشور ما برقرار شده است.

قیس الیوسف با اشاره به اعمال مشوق هایی برای بهبود وضعیت کسب و کارهای عمان پس از کرونا تصریح کرد: کاهش مالیات ها و هزینه های مربوط به ثبت شرکت برای تجارت و تسهیلات لازم برای تملک اراضی مورد نیاز فعالان اقتصادی در این راستا بوده است.

وی در ادامه سخنان خود علاقمندی کشورش را برای ارتقای مناسبات تجاری با ایران اعلام کرد و افزود: در راستای سند چشم انداز ۲۰۴۰ کشور عمان بخش‌ها و ظرفیت‌های مختلف کشور عمان برای سرمایه‌گذاری مشترک دیده شده است. صنعت، معدن، گردشگری، شیلات، امنیت غذایی، لجستیک و خدمات و… اولویتهای کشور ما هستند.

در این جلسه همچنین در خصوص راه حل های مختلف برای تسهیل نقل و انتقالات پولی، مالی و اعتباری بحث و تبادل نظر شد و طرفین راه‌حل‌های پیشنهادی خود را ارائه دادند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان امروز چهارشنبه در مسقط با احمد السعیدی وزیر بهداشت عمان نیز دیدار و گفت وگو کرد.

در این دیدار دو طرف ضمن بررسی زمینه های مشترک همکاری دو کشور و دستورکارهای نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و عمان، درباره راه های توسعه روابط دو جانبه و همکاری های بهداشتی و درمانی رایزنی کردند.

شایان ذکر است که نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و عمان ۱۹ و ۲۰ بهمن‌ماه، در مسقط در حال برگزاری است و قرار است ۱۱ سند همکاری مورد بررسی دو کشور قرار گیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.