برگزاری پنجمین کنفرانس بین‌المللی اقیانوس شناسی خلیج‌فارس

به گزارش سی نیوز، رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور از برگزاری کنفرانس بین‌المللی اقیانوس شناسی خلیج‌فارس با حضور وزیر راه و رئیس سازمان هواشناسی خبر داد.
مهدی رهنما اظهار کرد: با توجه به نقش و اهمیت دریا در سیاست، اقتصاد و توسعه کشور و ضرورت توسعه علوم دریایی و اقیانوس شناسی در دریاهای پیرامون کشور خصوصا خلیج‌فارس که از اهمیت ویژه اقتصادی، نظامی و سیاسی برخوردار است، برگزاری منظم یک کنفرانس بین المللی برای تبادل نظر در زمینه های علوم مختلف دریایی در این حوزه آبی، در سطح ملی و بین المللی امری ضروری به نظر می رسد.

وی ادامه داد: برگزاری چنین کنفرانس هایی نه تنها زمینه برای رشد و گسترش علوم دریایی در کشور و دستیابی به دانش و تکنولوژی نوین در زمینه اقیانوس شناسی به ویژه در خلیج‌فارس را مهیا می کند بلکه موجبات توجه بیشتر اذهان عمومی در سطح بین المللی به نام خلیج‌فارس را فراهم می آورد.

وی افزود: به همین منظور وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد برگزاری پنجمین کنفرانس بین المللی دو روزه اقیانوس شناسی خلیج‌فارس به مسئولیت سازمان هواشناسی کشور و میزبانی تهران را به هیئت دولت ارائه کرد، اضافه کرد:‌ با موافقت هیئت دولت این کنفرانس بین المللی امسال به ریاست رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، سحر تاج بخش مسلمان رئیس سازمان هواشناسی کشور به عنوان نائب رئیس کنفرانس، بهزاد لایقی رئیس مرکز علوم جوی و اقیانوس شناسی سازمان هواشناسی کشور به عنوان دبیر اجرایی کنفرانس و بنده به عنوان دبیر علمی کنفرانس بهمن ماه 1400 با مشارکت وزارتخانه‌های صنعت، امور خارجه، نفت، ارتباطات، کشاورزی، میراث فرهنگی، نیروی دریایی ارتش، سپاه پاسداران ، سازمان بنادر و دریانوردی، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان نقشه برداری کشور و انجمن هواشناسی ایران در محل پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور برگزار می‌شود.

وی همچنین از سازمان جهانی اقیانوس شناسی ملل متحد(unesco)، کمیته هماهنگی آب و هواشناسی دریای خزر(caspcom)، دانشگاه تهران، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو، دانشگاه دریایی امام خامنه ای(مدظله العالی)، دانشگاه گیلان، دانشگاه هرمزگان و پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به عنوان حامیان این کنفرانس نام برد. همچنین وی اضافه نمود: برای اولین بار این کنفرانس بین المللی در وبسایت سازمان جهانی هواشناسی به عنوان یک رویداد بین المللی معرفی شده است.

رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور یادآور شد: هواشناسی دریایی، اقیانوس شناسی فیزیکی، ایمنی دریانوردی، تغییر اقلیم، زیست بوم دریایی، علوم دریایی و اقیانوسی، بهره برداری از منابع دریایی، اقتصاد، تجارت دریایی، حمل و نقل دریایی، فن آوری های نوین، مهندسی دریا، بنادر و سواحل، نظام حقوقی و جغرافیای سیاسی دریایی، گردشگری فرهنگی، اکو توریسم و سلامت از جمله محور های پنجمین کنفرانس بین المللی اقیانوس شناسی خلیج فارس است.

دبیر علمی این کنفرانس با اشاره به سیاست های مشوق برای جلب مشارکت پژوهشگران در این کنفرانس گفت: به سه مقاله برتر که از طریق فرآیند داوری انتخاب می شوند تحت عنوان طرح پژوهشی، مورد حمایت مالی پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور قرار خواهد گرفت.

رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور افزود: چهار مجله علمی و پژوهشی به صورت شماره ویژه اقدام به چاپ مقالات برتر این کنفرانس خواهند کرد. همچنین حمایت ISC و سیویلیکا نیز برای این کنفرانس اخذ شده و مقالات منتخب بر این اساس رده بندی و بایگانی خواهند شد.

وی همچنین به بخش دانش آموزی این کنفرانس اشاره کرد و ادامه داد: در بخش دانش آموزی این کنفرانس هم در نظر گرفته شده است تا دانش آموزان مقطع ابتدایی و متوسطه در قالب ارسال نقاشی و مقاله در موضوعات این کنفرانس مشارکت داشته باشند و همچنین با اهدای لوح تقدیر و جوایز ویژه و انتشار کارهای منتخب در قالب کتاب از نفرات برتر این حوزه تقدیر و تشکر به عمل بیاید. دانش آموزان توجه داشته باشند که تا پایان دی ماه فرصت دارند تا در این فراخوان شرکت و آثار خود را ارسال کنند.

مهدی رهنما در پایان افزود: علاقه مندان می توانند جهت ارسال مقالات خود تا تاریخ 15 دی ماه 1400 و همچنین کسب اطلاعات بیشتر به سایت این دبیرخانه به نشانی icpgo.irimo.ir مراجعه کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.