ایران و پاکستان ۲ گذرگاه جدید و ۶ بازارچه مرزی راه‌اندازی می‌کنند

به گزارش سی نیوز، به نقل از رادیو پاکستان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان اعلام کرد که دو کشور به منظور تقویت فعالیت های تجاری، در حال همکاری برای ایجاد 2 گذرگاه مرزی جدید و 6 بازارچه مرزی مشترک هستند.

محمدعلی حسینی در گفت‌وگو با شبکه اخبار و امور جاری رادیو پاکستان تأکید کرد که دو کشور متعهد هستند حجم تجارت موجود را که 1.4 میلیارد دلار تخمین زده می شود، طی چند سال آینده به بیش از پنج میلیارد دلار برسانند.

وی گفت: در حال حاضر یک گذرگاه مرزی در مرز تفتان برای تجارت فعال است و گذرگاه‌های جدید مرزی جدید در مرز پاکستان و ایران در پیشین و ریمدان در حال ایجاد است.

سفیر ایران افزود: هر دو کشور در حال تلاش برای ایجاد 6 بازارچه مرزی مشترک هستند و اولویت کار بر روی سه بازار متمرکز است.

وی همچنین اظهار داشت: پاکستان و ایران در همه زمینه ها به ویژه دین، تاریخ و فرهنگ دارای اشتراکاتی هستند و سفر مقامات بلندپایه باعث افزایش همکاری ها در همه بخش ها در جهت منافع و توسعه متقابل شده است.

سفیر ایران در ادامه ابراز اطمینان کرد که دو کشور علاوه بر زمینه‌های همکاری امنیتی، پتانسیل افزایش همکاری‌های تجاری و اقتصادی را نیز دارند.

وی گفت: حصارکشی بیش از 900 کیلومتر مرز مانع از اشرار و قاچاق کالا می شود.

سفیر ایران در مورد افغانستان نیز گفت: نشست اخیر وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در اسلام آباد ابتکار خوب پاکستان برای برجسته کردن موضوع بشردوستانه در این کشور جنگ‌زده بود و در حال حاضر روزانه بیش از 5 هزار پناهجو وارد ایران می‌شوند.

وی در ادامه گفت که کشورهای اروپایی باید برای جلوگیری از فاجعه در افغانستان کمک کنند.

سفیر ایران گفت: ایران کاملا متعهد به صلح و ثبات در افغانستان است زیرا بی ثباتی در کابل مستقیماً همه کشورهای منطقه به ویژه پاکستان و ایران را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

وی گفت: پاکستان و ایران برای امنیت در مرزهای مشترک و منطقه رایزنی و تعامل منظم دارند و سازوکار لازم در سطح نهادها برای مقابله با اشرار وجود دارد.

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.