رشد ۳۰ درصدی پروازها در کشور تا پایان آبان ۱۴۰۰ / تداوم رشد در جابه‌جایی مسافر

آمار منتشر شده توسط گروه اطلاعات و آمار شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران نشان می‌دهد در هشت‌ماهه سال جاری، ۲۱۶ هزار و ۸۲۷ نشست و برخاست در فرودگاه‌های تحت مالکیت این شرکت انجام شده که ۱۷ میلیون و ۹۶۳ هزار و ۵۳۰ مسافر و ۱۶۰ میلیون ۱۳۰ هزار و ۷۳۳ کیلوگرم بار توسط این پروازها جابه‌جا شده‌اند. این ارقام نسبت به هفت‌ماهه نخست سال ۱۳۹۹ که ۱۶۷ هزار و ۲۸۲ نشست‌وبرخاست با جابه‌جایی ۱۵ میلیون و ۳۱۹هزار و ۸۱۳ مسافر و ۱۱۹ میلیون و ۸۸۶هزار و ۷۱۸ کیلوگرم بار انجام شده بود، به ترتیب ۳۰، ۱۷ و ۳۴ درصد رشد داشته‌اند.

در این بازه در چهار فرودگاه اختصاصی کشور یعنی کیش، قشم، چابهار و ماکو نیز ۲۰ هزار و ۵۵۱ نشست و برخاست انجام شده و یک میلیون و ۹۱۴ هزار و ۹۲ مسافر با این پروازها جابه‌جا شده‌اند. این ارقام نسبت به هفت ماهه نخست سال ۹۹ که ۱۴ هزار و ۱۸ نشست‌وبرخاست با جابه‌جایی یک میلیون و ۵۳۳ هزار و ۷۹۱ مسافر انجام شده بود، به ترتیب ۴۷ و ۲۵ درصد رشد داشته است.

در این بازه ۲۰۹ هزار و ۳۳۴ نشست‌وبرخاست داخلی با جابه‌جایی ۱۷ میلیون و ۱۹۱ هزار و ۷۷۴ مسافر انجام و فرودگاه مهرآباد تهران با ۷۸ هزار و ۷۶۳ نشست و برخاست و جابجایی ۶ میلیون و ۶۱۹ هزار و ۹۹۱ مسافر صدرنشین فهرست فرودگاه‌های پرتردد در کشور است. از آنجا که تمام پروازهای این فرودگاه داخلی است، مهرآباد در صدر فهرست بیشترین پروازهای داخلی نیز قرار دارد.

پس از مهرآباد دو فرودگاه مشهد و شیراز بیشترین پروازهای کشور را انجام داده‌اند و در فهرست پروازهای داخلی نیز پس از مهرآباد قرار می‌گیرند. کمترین تعداد پرواز در هفت‌ماهه نخست سال ۱۴۰۰ متعلق به فرودگاه زنجان با ۴ پرواز و جابجایی ۵۳۷ مسافر بوده است.

در هفت‌ماهه نخست سال ۱۴۰۰، در مجموع ۷ هزار و ۴۹۴ پرواز خارجی از ۲۱ فرودگاه مشهد، شیراز، تبریز، اصفهان، لارستان، اهواز، بندرعباس، ارومیه، کرمانشاه، ساری، گرگان، لامرد، زابل، یزد، آبادان، کرمان، بوشهر، اردبیل، بیرجند، رشت و زاهدان انجام شده است که ۷۷۱ هزار و ۷۵۶ مسافر توسط این پروازها جابه‌جا شده‌اند. همچنین در این مدت ۱۸۱ پرواز خارجی از دو فرودگاه اختصاصی قشم و کیش انجام شده و ۱۵ هزار و ۸۴۲ مسافر با این پروازها جابه‌جا شده‌‌اند.

منبع: پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.