راهبردهای توسعه دریا محور در سیاست اقتصادی منطقه و بین الملل

به گزارش سی نیوز، سردار سرلشکر یحیی رحیم صفوی به منظور تبیین نقش راهبردی بنادر و صنعت دریانوردی در گام دوم انقلاب اسلامی با همراهی ۲۵ نفر از اساتید و دانشجویان دانشگاه عالی دفاع ملی عصر شنبه از بخش های مختلف منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی بازدید کردند.

سرلشکر صفوی در بخشی از این بازدید با اشاره به اعمال سخت‌ترین تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران به ویژه در حوزه‌های دریایی اظهار داشت: با توجه به موقعیت استراتژیک خلیج‌فارس، تنگه هرمز و دریای عمان به عنوان گذرگاه دریایی سوق الجیشی، اتخاذ راهبرد دریا محور نقش تعیین‌کننده‌ای در سپهر اقتصادی منطقه ایفا کرده و تاثیرات به سزایی در روند صادرات و ترانزیت در پی خواهد داشت.

بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز در این بازدید به تشریح برنامه‌های کلان سازمان بنادر، جایگاه و نقش بندر شهید رجایی در عرصه های بین‌المللی و منطقه‌ای و همچنین چشم اندازهای ترسیم شده برای دستیابی به افق های پیش رو همراستا با سیاست های گام دوم انقلاب پرداخت.

علی‌رضا محمدی‌کرجی‎ران با اشاره به وجود تحریم ها و شرایط متاثر از کرونا ابراز داشت: به رغم وجود تحریم های ظالمانه نه تنها فعالیت جاری بنادر متوقف نشده بلکه طرح های توسعه ای حوزه دریایی و بندری کشور و استان هرمزگان با اتکا به دانش و توان فرزندان این مرز و بوم براساس برنامه زمانبندی درحال انجام و تحقق است.

شایان ذکر است؛ بازدید از یک فروند کشتی تجاری کانتینر بر و آشنایی با فرآیند پهلودهی، تخلیه و بارگیری و مسیرهای متردد دریایی که کشتی های تجاری تا مقاصد هدف می پیمایند از دیگر برنامه های بازدید نیمروزه سرلشکر صفوی و همراهانش بود.

گفتنی است؛ بندر شهید رجایی با ظرفیت جابجایی ۱۴۰ میلیون تن کالا و ۶ میلیون TEU کانتینر یکی از مبادی مهم تجاری کشور محسوب می شود که ۸۰ درصد از ترانزیت کالا را به تنهایی به خود اختصاص داده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments