پذیرش کامیون‌ها با میانگین زمانی ۲ دقیقه در مرز بازرگان

به گزارش سی نیوز،

به نقل از گمرک، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار کرد: با نزدیک شدن سال جدید میلادی و ارسال محموله های تجاری قبل از پایان سال و تعطیلات سال نو از سوی شرکت ها، در نظر گرفتن جایزه صادراتی از سوی آنکارا و نزدیک شدن مهلت انقضای مصوبه ورود کشنده های با سال ساخت ۳ساله که عمدتا سال ساخت آنها ۲۰۱۸هست، صف های طولانی برای ورود محموله ها به مرز بازرگان تشکیل شده است.

وی افزود: متاسفانه در فصل سرما قرار داریم و رانندگان عزیز قبل از ورود به پارکینگ های مرزی ترکیه از حداقل امکانات برخوردار نیستند با این اوصاف با هماهنگی های صورت گرفته با کنسولگری ایران در ارزروم و گمرک گوربلاغ ترکیه چند ملاقات مرزی صورت گرفت.

سخنگوی گمرک توضیح داد: اولین تاکید در این گفتگوها رعایت صف، سرعت بخشی به خروج از ترکیه و ورود به بازرگان و حتی پیشنهاد ورود تعدادی از کامیون ها از بازارچه مرزی ساری سو بود که پیشنهاد آخر به دلیل کمبود نیرو وامکانات در گمرک ترکیه مورد پذیرش قرار نگرفت.

لطیفی افزود: در سمت ایران نیز تمام محوطه ها تخلیه شد تا گنجایش پذیرش کامیون افزایش یابد و حتی بخشی از تشریفات گمرکی با ترانزیت داخلی به گمرکات مقصد محول شد.

وی تاکید کرد: در ۴۸ساعت گذشته تمام کارکنان و مدیران گمرک در مرز بازرگان در آماده باش کامل هستند و با وجود محدودیت در محوطه ها، پذیرش روزانه از ۴۵۰ کامیون به ۷۰۰ کامیون، افزایش یافته است که این امر یک اقدام جهادی است. جمع کامیون های در حال تردد در مرز از روزی هزار کامیون عبور کرد(۷۰۰دستگاه ورودی و ۳۰۰دستگاه خروجی) که این میزان در بهترین شرایط در گذشته کمتر از ۹۰۰دستگاه بود.

سخنگوی گمرک گفت: با اقدامات جهادی صورت گرفته و هماهنگی هایی که با طرف ترکیه ای و همه سازمان های همجوار وجود دارد، امیدواریم طی دو سه روز آینده سریعا همه کامیون ها پذیرش شوند و روند عادی به مرز تجاری بازرگان برگردد.

وی افزود: با اضافه شدن نیروها، تخلیه محوطه ها و اقدامات شبانه روزی، از زمان ارائه اسناد هویتی به پلیس گذرنامه تا بررسی اسناد کالا و کنترل های مبارزه با قاچاق با احتساب همه مشکلات از جمله سامانه سازمان های دیگر هر کامیون در کمتر از دو دقیقه پذیرش می شود.

لطیفی در پایان تاکید کرد: ساخت و ساز استاندارد در مرزها با توجه به استانداردهای جهانی رویه های گمرکی، مدیریت مرزهای تجاری براساس قوانین به ویژه ماده ۱۲ قانون گمرکی و تحت امر گمرک، اصلاح فرایندها و تقویت نهاد گمرک مانند همه کشورها می تواند هم در مرحله ساخت و هم در مرحله عملیات و هماهنگی های داخلی و بین المللی با وحدت رویه از بروز مشکلات جلوگیری کند.

انتهای پیام/

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.