انتقاد شدید ایران از اقدامات آمریکا علیه ایمنی و امنیت دریانوردی

 

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با انتقاد از استمرار اقدامات غیرمنصفانه و محدودیت‌زا علیه صنعت حمل‌و نقل دریایی ایران توسط دولت آمریکا، تاکید کرد: ایران اقدامات تهدید کننده ایمنی و امنیت دریانوردی را محکوم می‌کند.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا ، «علی اکبر صفایی» در سی و دومین نشست مجمع سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) که به طور مجازی برگزار شد، اظهار داشت: اساس و مبنای تاسیس سازمان بین المللی دریانوردی بر همکاری دولت‌های عضو آن و با هدف حفظ و ارتقای ایمنی و امنیت دریانوردی، حفظ محیط زیست دریایی و افزایش بهره وری کشتیرانی استوار است.

نقش آفرینی مطلوب ایران در مباحث تخصصی و فنی دریایی آیمو

وی ادامه داد: باید به این نکته تلخ اشاره کنم که باوجود نقش آفرینی مطلوب دولت ایران در مباحث تخصصی – فنی دریایی آیمو و اجرای موثر معاهدات دریایی به عنوان یک دولت مسوول، همچنان شاهد استمرار یکسری اقدامات غیرمنصفانه و محدودیت زا از سوی یکی از دولت‌های عضو آیمو یعنی دولت ایالات متحده آمریکا علیه صنعت حمل و نقل دریایی ایران هستیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه دولت ایران با قدرت این اقدامات تهدید کننده ایمنی و امنیت دریانوردی را که خلاف روح حاکم بر معاهدات دریایی، اصول حقوق بین الملل و نص صریح مواد یک و ۲ کنوانسیون ایجاد آیمو است، تقبیح و محکوم می کند، گفت: خواستار توجه دولت های عضو به آثار و تبعات منفی این مساله و پاسخگویی دولت مزبور به جامعه بین المللی دریایی و دست کشیدن از این اقدامات هستیم.

صفایی با اشاره به مقوله انتشار ویروس کرونا در سطح جهان به عنوان دیگر مساله مهم، خاطرنشان کرد: اگر چه در طول تقریبا دو سال گذشته کووید۱۹ بر همه جنبه های زندگی بشری اثر منفی گذاشت اما با این حال، تلاش های با ارزش و فداکارانه دریانوردان موجب شد تا تجارت جهانی هرگز متوقف نشود، بنابراین شورای آیمو به درستی شعار سال ۲۰۲۱ را تحت عنوان «دریانوردان در کانون آینده کشتیرانی» انتخاب کرد.

امکان واکسیناسیون تمامی دریانوردان ایرانی

وی درباره واکسیناسیون دریانوردان، افزود: در این رابطه سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران مسوولانه با موضوع برخورد کرد و با ابلاغ اسناد IMO، ILO و WHO و مراجع ذی ربط ملی و شیوه های کاری خاص شرایط بحران به شرکت های کشتیرانی و مقامات بندری، بر رعایت حقوق دریانوردان در دوران کرونا تاکید کرد و در آخرین اقدام واکسیناسیون تمامی دریانوردان در اولویت خاص قرار گرفت، به نحوی که تا پایان ماه آگوست سال جاری تمامی دریانوردان امکان دریافت هر دو مرحله واکسن را داشتند.

شروط امنیت، ثبات، صلح و توسعه پایدار در جهان

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی همچنین خطاب به رییس مجمع، دبیرکل و سایر اعضای آیمو، اظهار داشت: جهان در صورتی دارای امنیت، ثبات و صلح و توسعه پایدار خواهد بود که تحریم های ظالمانه، یکجانبه، خلاف منشور ملل متحد و مفاد کنوانسیون ایجاد آیمو و نیز تهدید علیه صنعت دریانوردی و حملات تروریستی، آن گونه که علیه کشتی‌های تحت پرچم و مالکیت ایران در دریای سرخ و دریای مدیترانه در طول دو سال گذشته رخ داد، وجود نداشته باشد.

صفایی تاکید کرد: در صورتی که دولت های عضو کنوانسیون های دریایی به تعهدات خود به درستی عمل کنند، هیچ‌گونه محدودیتی برای مشارکت در مباحث فنی و تخصصی دریایی آیمو از یک سو و بسط همکاری های دو یا چند جانبه با دولت های عضو آن، به ویژه همسایگان دریایی خود از سوی دیگر، نخواهیم داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.