٩۵ درصد برنامه پرورش میگو تحقق یافت

 

رئیس سازمان شیلات از تحقق ۹۵ درصدی تکلیف برنامه پرورش میگوی کشور خبر داد.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری مهر ، نبی اله خون میرزایی اظهار داشت: امروز بومی شدن دانش و فن آوری پرورش میگو در کشور افق جدیدی را باز کرده و قابل تعمیم به سایر سخت پوستان است. به پشتوانه کار مستمری که در حوزه تحقیقات در دهه های گذشته انجام شده است و با انتقال دانش و یافته ها و جلب اعتماد سرمایه گزاران توانستیم در اجرای آن موفق باشیم.

وی افزود: امروز بسیاری از حوزه هایی که موجب نگرانی بوده دیگر نگران کننده نیست، از جمله محدودیت آب شیرین در کشور برای ما خیلی نگران کننده نیست چون به مدد سرمایه انسانی، دانش و تحقیقات صورت گرفته، اعتماد سرمایه گذاران بخش برای استفاده از آب های لب شور و شور کشور و برای تولید و اشتغال در سراسر کشور برنامه داریم و تجربیات و یافته های تحقیقاتی ما با مشارکت سرمایه گذاران و بهره برداران ترویج شده است و محدودیت های منابع آب شیرین در کشور و شور شدن آب چاه ها و تهدیدهایی که خشکسالی برجای گذاشته است خیلی نگران کننده نیست.

خون میرزایی تصریح کرد: برای آب های دریای شمال و جنوب کشور برنامه های مفصلی در زمینه پرورش ماهی در دریا و پرورش در سواحل با تمرکز و پرورش میگو تدوین وتنظیم شده است و در حال اجرا است. موفقیت همکاران ما در بومی سازی دانش و فن آوری روش های نوین پرورش مانند بیوفلاگ و کارهای تلفیقی مانند آکواپونیک افق های جدیدی را پیش روی ما باز کرده است که با این وصف، استعداد پرورش و تولید را در کشور مشاهده می کنیم و برای آن برنامه داریم و مطمئن هستیم که محقق خواهد شد.

رییس سازمان شیلات ایران افزود: برای ما علاوه بر تمرکزی که تاکنون بر روی گونه های مشخص آبزیان داشتیم تنوع تولید نیز حائز اهمیت است و بنابراین پرداختن به موضوع تنوع سایر گونه ها متناسب با شرایط اقلیمی و وضعیت آب و خاک در دستور کار ما قراردارد.

وی توجه به نیازهای آینده صنعت شیلات در این پنل های تخصصی را ستود و گفت: در زمینه حکمرانی خوب باید تلاش کنیم که این سرمایه و اعتماد بخش خصوصی با پشتیبانی دولتی و رفع موانع تولید به افزایش این سرمایه و تولید اشتغال بیانجامد. دکتر خون میرزایی واگذاری فعالیت ها به بخش خصوصی و تشکل های تخصصی ذیربط را از برنامه های سازمان شیلات دانست و اظهارداشت: باید رشدی که در بخش صورت می گیرد با توجه به ضوابط و محدودیت ها و منابع موجود و حفظ محیط زیست باشد و توسعه پایدار و قابل دفاع در دراز مدت باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر نیاز به دانش و فن آوری روز برای افزایش تولید و بهره وری خاطرنشان کرد: براساس پیش بینی های اولیه باید در افق ۱۴۰۴ بتوانیم به تولید ۱۰۰ هزار تن برسیم . تکلیف سال ۱۴۰۰ ما مطابق با برنامه تولید ۶۰ هزار تن میگو بوده است که مطابق آخرین آماری دریافت شده به بیش از ۵۷۵۰۰تن تولید رسیده ایم که بیانگر دست یابی به بیش از ۹۵ درصد تکلیف برنامه در سال جاری بوده است و این دست آورد با توجه به محدودیت ها و منابع مختلف مالی که در کشور حکمفرما شده است اگر شرایط اقتصادی مناسب تر بود حتما به دست آوردی بالاتر می رسیدم و باز هم قابل تقدیر است.

رییس سازمان شیلات ایران ادامه داد: با توجه به برنامه تحولی کشاورزی که وزیر جهاد کشاورزی برای افق ۱۴۰۴ پیش بینی کرده است براساس دستور ایشان مبنی بر انعقاد تفاهم نامه های میان معاونت های تخصصی امیدواریم در افق ۱۴۰۴ به بیش از ۱۰۰ هزار تن پیش بینی اولیه تا سقف ۱۳۰ هزار تن تولید در پرورش میگو برسیم .

وی در پایان خاطرنشان کرد : بنا داریم علاوه بر نوارهای ساحلی شمال و جنوب، حتما توسعه صنعت پرورش میگو را ادامه و به تمام پهنه ها در کشورتعمیم دهیم . من خوش بین هستم که به پشتوانه همکاران دست اندرکار به این برنامه دست پیدا خواهیم کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.