احتمال افزایش صادرات تا 48 میلیارد دلار

 

عضو هیأت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه احتمال افزایش صادرات امسال تا 48 میلیارد دلار وجود دارد، گفت: در صورت تحقق این میزان ، صادرات کشور از رکود چند ساله خارج می‌شود.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، سید حمید حسینی در رابطه با وضعیت صادرات کشور در 8 ماهه ابتدای امسال و تشریح دلایل افزایش آن، بیان کرد: سال گذشته سال بسیار بدی برای اقتصاد جهانی بود و ما هم به علت مسائل ناشی از کرونا و کاهش قیمت فرآورده‌های نفتی و محصولات صنعتی پایه نفتی کمترین رقم صادرات را در 10 سال گذشته تجربه کردیم.

عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق افزود: در مجموع کل صادرات کشور در سال گذشته 36 میلیارد دلار بود که به طور متوسط درآمد صادراتی کشور از صادرات در هر ماه 3 میلیارد دلار بود.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود صادرات کشور نسبت به سال گذشته به میزان 10 میلیارد دلار افزایش یابد، بیان داشت: در 7 ماهه ابتدای امسال ارزش صادرات کشور 27 میلیارد و 800 میلیون دلار و در 8 ماهه ابتدای امسال 31 میلیارد دلار بوده است که اگر تا پایان سال 4 میلیارد دلار صادرات ماهانه را حفظ کنیم حتی ممکن است صادرات کشور به 48 میلیارد دلار افزایش یابد.

این فعال اقتصادی با اشاره به رفع مسائل ناشی از کرونا در تجارت خارجی و افزایش قیمت محصولات نفتی و فرآورده‌های پتروشیمی گفت: با احتمال افزایش صادرات امسال به 48 میلیارد دلار رکود صادرات در 10 سال گذشته شکسته می‌شود.

حسینی گفت: افزایش صادرات در شرایط فعلی اقتصاد به کشور کمک خواهد کرد.

عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق در رابطه با وضعیت صادرات کشور به عراق اظهار داشت: در 8 ماهه ابتدای سال جاری تقریبا میزان صادراتِ 700 تا 750 میلیون دلار حفظ شده است و با این شرایط صادرات ایران به عراق به رقمی بالاتر از 9 و نیم میلیارد دلار خواهد رسید.

وی گفت: بازار کالاهای صادراتی ما در عراق خوب است و با توجه به افزایش درآمدهای نفتی عراق پیش‌بینی می‌شود واردات به این کشور افزایش یابد و قطعات سهم صادراتی ما نیز با افزایش واردات به این کشور بیشتر خواهد شد.

مقایسه آمار هشت ماهه تجارت خارجی کشور با مدت مشابه سال گذشته حاکی از رشد 43.5 درصد در وزن و 40 درصدی در ارزش دلاری کالاها است. از میزان 110 میلیون و 300 هزار تن کالای مبادله شده در این مدت، 83 میلیون و 700 هزار تن آن را صادرات، به ارزش 31 میلیارد و یکصد میلیون دلار تشکیل می‌دهد .

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.