پیشتازی قیمت جهانی کالاهای اساسی

 

قیمت جهانی کالاهای اساسی از گندم و خوراک دام گرفته تا دانه های روغنی همچنان پیش می تازد، 4 دلیل عمده در این افزایش نقش دارد.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، رشد قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی همچنان روبه رشد است و ظاهرا قصد عقب نشینی ندارد، آهنگ رشد قیمت ها پس از شیوع کرونا در جهان بیشتر شده است.

قیمت کالاهای اساسی در یکسال گذشته از 50 تا 100 درصد رشد یافته که کالاهای ضروری و مهم مردم محسوب می شود و مستقیم یا غیر مستقیم در تامین نیاز روزانه مردم تاثیر دارد.

امروز در بازارهای جهانی گندم 7 دلار افزایش قیمت داشت و هر بوشل به قیمت 794 دلار و 25 سنت به فروش رفت.

قیمت ذرت هم که به عنوان خوراک دام استفاده می شود 5.25 دلار رشد داشت و هر بوشل به قیمت 527 دلار و 75 سنت معامله شد.

دانه ها روغنی هم از قافله افزایش قیمت ها عقب نماند، سویای روغنی 10 دلار و سویای خوراکی 1.5 دلار افزایش قیمت داشت گیاه روغنی کانولا هم یک دلار رشد کرد.

اما چند دلیل در افزایش قیمت ها تاثیر داشته نخست اینکه خشکسالی گسترده در سطح جهانی تولید بسیاری از محصولات اساسی را کاهش داده است.

دوم شیوع ویروس کرونا، باعث ایجاد اختلال د ر زنجیره ارزش غذایی شده و عرضه و تقاضا را مختل کرده است.

سوم؛ کشورها تامین نیاز داخل را در اولویت قرار داده اند به طوری که پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام کرده عوارض صادراتی دو برابر شود. بنابراین کاهش عرضه در بازارهای جهانی ایجادشده است.

چهارم؛ پس از بهبود نسبتی وضعیت کرونا در کشورها، تقاضای انباشته ای ایجاد شده که در ماه های ابتدایی شیوع کرونا موفق به خرید نشده بودند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.