پیش‌بینی رشد 8 درصدی اقتصاد ایران در سال 1401 بافرض ادامه تحریم‌ها

 

رشد اقتصادی کشورمان در سال آینده حدود 8 درصد برآورد شده است. بنابراین پیش‌بینی سازمان برنامه و بودجه با طراحی جدیدی برای اختصاص منابع بودجه در طرح‌های استانی سهم هر استان‌ را در تحقق این رشد اقتصادی برآورد کرده است. این پیش‌بینی با فرض ادامه تحریم‌های ظالمانه انجام شده است.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری فارس ، بنا بر شنیده‌ها برآورد رشد اقتصادی سال آینده توسط سازمان برنامه و بودجه ۸ درصد است. این رشد اقتصادی با فرض تداوم روند تحریم‌های ظالمانه انجام شده است.

این پیش‌بینی بر اساس دو پایه اقتصادی انجام شده است که بخشی از آن در هشت‌ماهه امسال نیز تا حدودی خود را نشان داد. ابتدا اینکه اگر کشوری چندین سال رشد اقتصادی پایینی داشته باشد ظرفیت یک رشد پرشتاب را خواهد داشت و از سوی دیگر اینکه با کاهش فشار بیماری کرونا و کاهش ضربات اقتصادی این اپیدمی بر کشور می‌توان ظرفیت‌های موجود را برای تحقق این رشد اقتصادی فعال کرد.

بخش مهمی از این پیش‌بینی با طراحی ساختار جدید بودجه انجام شده است که وزن بالایی به طرح‌های استانی با برآورد آمایش سرزمینی داده است. بر این اساس ظرفیت‌های استانهای مختلف نیز برآورد شده و با اختصاص ظرفیت‌های مالی مناسب جهت افزایش رشد اقتصادی هر استان برآورد نهایی ۸ درصد انجام شده است.

یادآور می‌شود تجارت خارجی ایران در هشت ماهه ۱۴۰۰ از نظر وزنی ۴۳.۵٪ و از نظر ارزشی ۴۰٪ افزایش یافته است. ضمنا FATF از اسفند ۹۸ ایران را در لیست سیاه خود قرار داده است.

آمارهای رسمی بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهند طی دوره ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۸، حجم تجارت خارجی غیرنفتی ایران، چه در حالت حضور در لیست سیاه FATF و چه در حالت تعلیق از لیست سیاه و فراتر از آن، چه در زمان اعمال تحریم‌های سال ۱۳۹۰، چه پس از اجرای برجام و چه پس از خروج آمریکا از برجام، تقریبا بین ۸۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار در نوسان بوده است و از هیچ یک از این رویدادها متاثر نشده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.