واریز 10 هزار میلیارد تومانی متقاضیان مسکن ملی

 

تا به امروز 259 هزار و 438 واحد در بانک مسکن افتتاح حساب شده‌اند و حدود 10 هزار و 500 میلیارد تومان آورده مردمی برای این واحدها بوده است.

به گزارش سی نیوز به نقل از خبرگزاری ایلنا، فاضلیان در مراسم حاشیه نمایشگاه بانک، بیمه، بورس و خصوصی‌سازی با اشاره به آخرین وضعیت مسکن مهر در کشور و میزان تسهیلات پرداخت شده اظهار داشت: تا تاریخ 6 آذر ماه امسال 2 میلیون و 140 هزار و 349 واحد فروش اقساطی شده است. همچنین در حال حاضر 226 هزار و 536 واحد هنوز باقی مانده که از این تعداد 34 هزار و 91 واحد تعیین تکلیف شده‌اند.

وی ادامه داد: طرح مسکن مهر از سال 1384 با اعتبار 500 هزار میلیارد ریالی در شهرهای مختلف کشور آغاز شد و میانگین نرخ سود تسهیلات برای این پروژه در سراسر کشور 7 درصد بود.

فاضلیان با اشاره به میزان افتتاح حساب برای طرح اقدام ملی مسکن گفت: تا به امروز 259 هزار و 438 واحد در بانک مسکن افتتاح حساب شده‌اند و حدود 10 هزار و 500 میلیارد تومان آورده مردمی برای این واحدها بوده است.

عضو هیات مدیره بانک مسکن در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه سهم این بانک از تسهیلات 360 هزار میلیارد تومانی پروژه نهضت ملی مسکن چقدر است، بیان داشت: یکی از مهمترین عناصر این پروژه‌ها ابزار تامین مالی است که برای ساخت پروژه نهضت ملی مسکن، بانک‌ها باید 360 هزار میلیارد تومان از تسهیلات خود را به این پروژه تخصیص دهند که سهم بانک مسکن 60 هزار میلیارد تومان است.

فاضلیان با بیان اینکه معتقدم برای طرح اقدام ملی مسکن، تامین مالی مناسبی فراهم شده است، خاطرنشان کرد: در این طرح، زمین رایگان است که می‌دانیم زمین در شهرهای بزرگ سهم 50 تا 70 درصدی را در قیمت ملک دارد. همچنین در نظر گرفته شده است که قیمت مجوزها حداقلی باشد تا بتوانیم قیمت تمام شده مسکن نهضت ملی را کاهش دهیم.

وی افزود: هر سال باید یک میلیون واحد نهضت ملی ساخته شود که با احتساب متراژ 70 تا 80 متری و قیمت ساخت هر متر مربع 5 میلیون تومان، میزان اعتبار مورد نیاز برای ساخت هر یک میلیون واحد چیزی حدود 350 هزار میلیارد تومان است که این می‌تواند در نوسان مثبت و منفی 10 تا 20 درصدی باشد.

عضو هیات مدیره بانک مسکن در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر احتمال ورود چینی‌ها به اجرای این پروژه یادآور شد: معتقدم که باید انحصار شکسته شود و ما با دانش روز جهانی آشنا شویم. باید توجه داشته باشیم که انباشت در بخش مسکن افزایش یافته و باید بتوانیم با تشکیل سرمایه به تقاضای مورد نیاز پاسخ دهیم.

فاضلیان درباره میزان تقاضای انباشت در بازار سرمایه اذعان کرد: آخرین برآوردها نشان می‌دهد امروز برای 5 میلیون واحد مسکونی تقاضای انباشت وجود دارد و ما با جمعیت 6 میلیون مستأجر در کشور مواجه هستیم.

همچنین در ادامه این نشست یاسر امامی، مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن با بیان اینکه این مجموعه 80 پروژه فعال در 32 شهر کشور دارد، اظهار داشت: در بیش از یک میلیون و 800 هزار متر مربع پروژه فعال داریم و 600 هزار متر مربع هم پروژه تعریف کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه از تکنولوژی به‌روز تولید مسکن که باعث کاهش هزینه تمام شده و کاهش زمان ساخت می‌شود استفاده می‌کنیم که می‌تواند تا 30 درصد از هزینه‌ها را کاهش دهد.

امامی با اشاره به ورود چینی‌ها به ساخت پروژه نهضت ملی مسکن گفت: باید توجه داشته باشیم که به غیر از اروپایی‌ها، چینی‌ها هم به تکنولوژی ساخت مسکن و صنعتی‌سازی با هزینه کمتر و زمان کوتاه‌تر دست پیدا کردند و می‌توان از تجربه کشورهای خارجی در این زمینه استفاده کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

نظرات بسته شده است.